Bastarda

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Prom Kultury Saska Kępa, Warszawa
Data: 
25.01.2018
Godzina: 
19:00

25 stycznia, w Promie Kultury Saska Kępa, w Warszawie, w ramach cyklu Muzyczna Scena OFF, wystąpi zespół Bastarda.

Formacja założona przez klarnecistę, improwizatora i kompozytora Pawła Szamburskiego, u boku którego pojawią się wybitni instrumentaliści – Tomasz Pokrzywiński oraz Michał Górczyński.
Artyści podejmują wątki pieśni i motetów Petrusa Wilhelmiego z Grudziądza (1392 – 1480), jednego z pierwszych polskich twórców muzyki średniowiecznej. Poeta i kompozytor Petrus Wilhelmi był związany z Akademią Krakowską i dworem cesarza Fryderyka III. Zachowane utwory Petrusa, których jest ponad 30, skupiają jak w soczewce ówczesne tendencje muzyczne i są ważnym świadectwem uczestnictwa naszego regionu w europejskiej wspólnocie kulturowej.
Paweł Szamburski ze swoimi partnerami, posiłkując się metodą „viola bastarda” (czyli swobodnych skoków miedzy kolejnymi głosami pieśni), improwizuje wokół średniowiecznych melodii – po mistrzowsku osiągając głęboki, wręcz mistyczny nastrój utworów. Unikalne brzmienie klarnetu kontrabasowego w połączeniu z wiolonczelą dają wyjątkową podstawę harmoniczną i rytmiczną dla klarnetowych ekspozycji tematów Petrusa.

CO? – Bastarda
KTO? – Paweł Szamburski, Tomasz Pokrzywiński, Michał Górczyński
GDZIE? – Prom Kultury Saska Kępa, Warszawa
KIEDY? – 25/01/2018, 19:00
BILETY? – 20 pln