Adam Pierończyk

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Galeria EL, Elbląg
Data: 
26.06.2014
Godzina: 
19:00

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na solowy koncert Adama Pierończyka, który odbędzie się w Galerii EL 26 czerwca o godz. 19. Koncert stanowi fragment mini trasy koncertowej, promującej nowy album muzyka. 

Podczas koncertu usłyszymy utwory z najnowszej płyty "The Planet of eternal life". To pierwszy solowy album Adama Pierończyka. Rzadkością na skalę światową jest to, że na płycie słyszymy tylko i wyłącznie saksofon - i to sopranowy, zgodnie uważany za najtrudniejszy do opanowania z całej rodziny tych instrumentów. To jednocześnie pierwsze takie nagranie w Polsce. 

Pierończyk nigdy nie krył swej ogromnej fascynacji saksofonem sopranowym, więc płyta ta była tylko kwestią czasu i odpowiedniej okazji. Piętnaście utworów to głównie nowe kompozycje Adama Pierończyka, ale na płycie znajdziemy też dwa standardy: "Giant Steps" Johna Coltrane'a i "Cherokee" Raya Noble'a. Piękne brzmienie, magiczne miejsce, proste melodie oraz skomplikowane i rzadko spotykane wyprawy, eksplorujące na ogół niedostępne rejestry tego wymagającego instrumentu. "Album Pierończyka jest bezkompromisowy, niezwykle ambitny i estetycznie wyrafinowany. To twórczość elitarna, przeznaczona dla koneserów współczesnego jazzu. (...) muzyka Pierończyka rozbudza bowiem wrażliwość słuchacza i zapada głęboko w jego pamięć. To album, do którego się wraca, odkrywając wciąż nowe sensy, kody muzyczne. Wreszcie, to przykład maestrii!" (JazzSoul.pl)

Adama Pierończyk to jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych oraz „największych innowatorów w polskim jazzie”, jak pisze „Gazeta Wyborcza”. Jeszcze dalej poszedł prestiżowy niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazywając go „promieniem nadziei na wschodnioeuropejskiej scenie jazzowej”. Koncertuje na całym świecie. Zdobył wiele nagród. W rok 2014 po raz dziesiąty został „Najlepszym Saksofonistą Sopranowym” według magazynu „Jazz Forum”. W 2011 roku nominowany w pięciu kategoriach do nagrody „Fryderyk”, zdobył dwie najważniejsze statuetki, jako „Jazzowy Muzyk Roku” oraz za „Jazzowy Album Roku”. W latach 2004- 2005 dyrektor artystyczny festiwali Jazz aux Oudayas i Jazz Au Chellah w Rabacie, stolicy Maroko. Obecnie także dyrektor artystyczny Sopot Jazz Festival. Od sześciu lat związany z prestiżową wytwórnią płytową Jazzwerkstatt Berlin. Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych.

Adam Pierończyk współpracował z takimi muzykami jak: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Ted Curson, Anthony Cox, Joey Calderazzo, Leszek Możdżer.

KTO? – Adam Pierończyk
GDZIE? – Galeria EL, Elbląg        
KIEDY? – 26/06/2014, 19:00
BILETY? – 25 zł w przedsprzedaży / 35 zł w dniu koncertu