5. Dni Muzyki Nowej: TWOgether Duo / Kapital

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
12.04.2015
Godzina: 
20:00

Kwietniowa odsłona 5. Dni Muzyki Nowej ukazuje, jak dobrze znane instrumenty można wykorzystać na nowo, generując na nich inną jakość brzmieniową oraz poszerzając spektrum ich możliwości. Wiosenna edycja zostanie zdominowana przez instrumenty strunowe. 12-go kwietnia, w gdańskim Klubie Żak, na zakończenie kwietniowych Dni Muzyki Nowej usłyszymy TWOgether Duo, a po nich grupę Kapital.

Muzyka Nowa to pojęcie tak rozległe, że nie sposób przypisać mu ściśle określonego instrumentarium, a jednak połączenie wiolonczeli i akordeonu to rzadkość nawet w przypadku tak otwartej formuły. Magdalena Bojanowicz i Maciej Frąckiewicz wykazali się niebywałą odwagą, powołując projekt TWOgether Duo, ale ich nietuzinkowe podejście do klasycznych kompozycji (między innymi Johanna Sebastiana Bacha czy Astora Piazzolli) oraz do muzyki współczesnej (wykonują utworu autorstwa Hanny Kulety, Krzysztofa Pendereckiego i wielu innych) zostało już docenione w skali krajowej, czego dowodem są chociażby Paszport "Polityki" w kategorii Muzyka Poważna z 2012 roku i nominacja do Fryderyków w dwóch kategoriach rok później.

Poruszanie się w obrębie dźwięków tak charakterystycznych narzędzi twórczych już na samym początku musiało być dla duetu zadaniem trudnym. Liczba utworów napisanych na wiolonczelę i akordeon jest skromna, a ponadto często osadzone są w stylistyce folkowej. Szybko okazało się jednak, że potęgą oryginalnego pomysłu jest przyciąganie do niego kolejnych pasjonatów. Z pomocą przyszli między innymi Wojciech Ziemowit Zych i Dariusz Przybylski, za sprawą których w niedługim czasie TWOgether Duo uzbierało repertuar pozwalający na publikację - sfinansowaną przez Ministerstwo Kultury - debiutanckiego albumu zatytułowanego Satin. Drugi biegun zainteresowań Bojanowicz i Frąckiewicza, czyli muzyka pochodząca z baroku i późniejszych okresów, oparty jest przede wszystkim o transkrypcje nut w zamyśle przeznaczonych na wiolonczelę oraz fortepian. Płyta wykonana z dbałością o każde brzmienie, osobne i wspólne. Młodzi artyści udowadniają, że wiolonczela i akordeon nadspodziewanie świetnie do siebie pasują - napisała o Satin Dorota Szwarcman.

Twórcy TWOgether Duo są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, który ukończyli z wyróżnieniami. Mają na koncie wiele nagród i osiągnięć zdobytych za twórczość solową oraz za działalność wspólną. Uzyskali między innym: I Nagrodę na VIII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku (2008), II Nagrodę w XLV Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (2008) i Nagrodę Specjalną dla najlepiej zapowiadającego się polskiego artysty na XIV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2010).

Kapital to spotkanie dwóch artystów, na co dzień poruszających się w odmiennych stylistykach. Rafał Iwański to współzałożyciel i muzyk grupy Hati, łączącej eksploracje na polu muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej. Solowo występuje jako X-Navi:Et, jest członkiem Voices of Cosmos. Kuba Ziołek jest znany z takich grup jak Hokei, T’ienLai, Ed Wood; występuje solo jako Stara Rzeka, wykorzystuje przetworzone dźwięki gitary elektrycznej w duchu muzyki noise, drone i psychodelicznej. Muzycy razem grają także w Innercity Ensemble i Alameda 5.

Kapital to zderzenie dwóch muzycznych światów: psychoaktywnej elektroakustyki budowanej na brzmieniu instrumentów elektronicznych i dźwięków znalezionych oraz ekstremalnej psychodelii opartej na dźwiękach przetworzonej gitary. Kapital został powołany do życia wiosną 2013, a rok później ukazał się ich debiutancki album No New Age wydany przez Bocian Records. Materiał zebrał szereg bardzo dobrych recenzji. Druga płyta Chaos to Chaos wydana została w marcu 2015 nakładem krakowskiej oficyny Instant Classic.

CO? - 5. Dni Muzyki Nowej: TWOgether Duo / Kapital
KTO? -  TWOgether Duo: Magdalena Bojanowicz, Maciej Frąckiewicz / Kapital: Rafał Iwański, Kuba Ziołek
GDZIE? - Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? - 12/04/2015, 20:00
BILETY? - 20 zł - z Kartę Dużej Rodziny / 25 zł -  dla studentów, uczniów, seniorów / 30 zł - na Kartę do Kultury / 40 zł