11 Nights At Pardon, To Tu: Peter Brötzmann / Jason Adasiewicz / Steve Noble

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Pardon, To Tu, Warszawa
Data: 
20.11.2014
Godzina: 
20:30

19-go i 20-go listopada, w ramach cyklu "11 Nights At Pardon, To Tu" wystąpią w 'Pardon, To Tu' jeden z najwybitniejszych improwizatorów - legenda Peter Brötzmann, enfant terrible wibrafonu Jason Adasiewicz i perkusista, maestro Steve Noble.

Niegdyś nazywany „najgłośniejszym saksofonistą świata”, Brötzmann rozpoczynał swą muzyczną karierą od gry w zespołach dixielandowych (koniec lat 1950), dzieląc czas na grę oraz studia plastyczne. Już w połowie lat 60., zdeklarował się jako muzyk właśnie tworzącej się europejskiej sceny freejazzowej, choć w przeciwieństwie do jej głównego (mającego wiele wspólnego z muzyką współczesną) nurtu, wydaje się, że główną inspiracją Brötzmanna stał się Albert Ayler i jego muzyka.

Muzycznie Brötzmann przekazał spuściznę Alberta Aylera nowej generacji muzyków; pokazał, że awangardowa improwizacja nie wyklucza ekspresji emocjonalnej. Był, w przeciwieństwie do większości saksofonistów, relatywnie mało zainspirowany Johnem Coltrane’em, a bardziej Aylerem. Przeciwstawiał się także tendencji w europejskim free jazzie, by nawiązywać bardziej do awangardowej muzyki poważnej, niż do korzeni jazzu.

Brötzmann przyczynił się do spopularyzowania saksofonu basowego, który zazwyczaj był mało używany w jazzie.

"Peter Brötzmann, z pewnością najwybitniejszy aktualnie twórca muzyki improwizowanej, który od pół wieku wyznacza i przekracza granice free-jazzu, zaprezentuje jeden ze swych ostatnich zespołów. Obok lidera wystąpią w nim sztandarowy perkusista słynnej brytyjskiej sceny jazzowej Steve Noble oraz, znany z wielu amerykańskich awangardowych grup, chicagowski wibrafonista Jason Adasiewicz. - Screenagers.pl

CO? – 11 Nights At Pardon, To Tu: Peter Brötzmann / Jason Adasiewicz / Steve Noble
KTO? – Jason Adasiewicz, Peter Brötzmann,  Steve Noble
GDZIE? – Pardon, To Tu, Warszawa
KIEDY? – 20/11/2014, 20:30
BILETY? – 40 zł / 60 zł (dwudniowy karnet)