Ścianka / Masecki i Sarbak / Burn Reynolds // Budżet partycypacyjny na Placu Defilad

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Plac Defilad, Warszawa
Data: 
11.07.2014
Godzina: 
19:00

W piątek, 11-go lipca, na Placu Defilad ogłoszone zostaną wyniki głosowania mieszkańców w pierwszym warszawskim budżecie partycypacyjnym. Będzie można  świętować słuchając Ścianki, Maseckiego & Sarbak i tańcząc na imprezie do tego co puści Burn Reynolds.

Ścianka

Zespół Ścianka powstał jesienią 1994 w Sopocie. Jest dzisiaj najbardziej poważanym polskim zespołem alternatywnym, jednym z nielicznych mogących mierzyć się z czołówką światowych grup wyznaczających nowe kierunki w muzyce. Ścianka nagrała cztery płyty: Statek kosmiczny Ścianka, Dni wiatru, Białe wakacje, Pan Planeta, otrzymała za nie wiele nagród i wyróżnień: 5 nominacji do Fryderyka, nagrodę pisma Tylko Rock, nagrodę pisma Brum etc.

Członkowie zespołu współpracowali m.in. z Johnem Zornem, Andrzejem Smolikiem, Ryszardem Tymańskim, Glennem Meyerem, czy Arturem Rojkiem. Z tym ostatnim współtworzyli legendarny projekt Lenny Valentino. Zespół stworzył ścieżki dźwiękowe do kilku spektakli teatralnych (m. in. "Tory", "Zwyczajne szaleństwa", "Przygody Sindbada żeglarza") oraz filmów niemych, m. in. na festiwalu Era Nowe Horyzonty i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ("Pancernik Patiomkin", "Szlakiem hańby", "Człowiek z kamerą"). Styl ŚCIANKI, choć rozpoznawalny, nie poddaje się łatwym definicjom, ewoluuje zgodnie z kierunkiem jej aktualnych poszukiwań. jego elementy charakterystyczne można zakwalifikować odpowiednio jako psychoaktywność, energię garażowego rocka, łąkowe rozmarzone ballady oraz mini-słuchowiska. Każda kolejna płyta zaskakuje fanów i jest oczekiwana z ogromną ciekawością Ścianka znana jest z żywiołowych koncertów łączących ogromną energię i spontaniczność z nastrojem medytacyjnego stopienia z publicznością. W ciągu minionych lat w Ściance grali basiści Wojciech Michałowski, Tran Chi, Andrzej Koczan, klawiszowiec Jacek Lachowicz. Współzałożyciel zespołu, Maciek Cieślak, to znany i ceniony realizator i producent muzyczny. Produkował bądź współprodukował znakomite nagrania Myslovitz, Lenny Valentino, Kobiet, Mitch And Mitch, Kombajnu Do Zbierania Kur Po Wioskach, i wielu innych.

 

Marcin Masecki

Warszawiak, pianista, kompozytor, absolwent prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie, laureat wielu nagród, w tym pierwszego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie 2005, oraz Grand Prix w Jazz Hoeilaart'98 w Bruskeli z zespołem Alchemik. Prowadzi, bądź jest członkiem niezwykle różnorodnej ilość projektów o szerokim zasięgu stylistycznym. Kreatywnie przekracza granice między poszczególnymi gatunkami oraz między tak zwaną sztuką wysoką i niską. Obecnie jest członkiem międzynarodowego zespołu rockowego PARISTETRIS, prowadzi sekstet jazzowy PROFESJONALIZM oraz 10-osobową orkiestrę dętą POLONEZY - grającą polonezy własnego autorstwa. Jest też dyrektorem artystycznym pierwszej edycji WORu - Warszawska Orkiestra Rozrywkowa, 18-osobowy big band złożony z warszawskich muzyków pochodzących z różnych środowisk muzycznych.

Jego równoległą pasją jest muzyka klasyczna, którą prezentuje w nieortodoksyjny sposób i najczęściej również w nieortodoksyjnych miejscach. Gra najczęściej jak tylko może na swoim spersonalizowanym 6-oktawowym pianinku i stara się w swoich interpretacjach ożywić dość już skostniałe pomniki kultury europejskiej. Tak na przykład pierwsza płyta z tego gatunku "Die Kunst der Fuge" J.S. Bacha została zagrana na tradycyjnym fortepianie ale za to nagrana na stary dyktafon kasetowy.


Małgorzata Sarbak

Klawesynistka, pedagog (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fr. Chopina w Warszawie – Sekcja Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej). Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie, studiowała w Bostonie (New England Conservatory, J. Gibbons). Otrzymała szereg stypendiów na kursy mistrzowskie prowadzone przez H. Dreyfus, B. van Asperen, J. Van Imerseel, K. Haugsand, J. Ogg, M. van Delft, R. Hill, W. Kłosiewicz (Francja, Austria, Belgia, Niemcy, Włochy, Polska). Dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, które wytypowało ją do reprezentowania Polski na międzynarodowym konkursie EBU „New Talent” 2005 w Bratysławie. Jako solistka koncertowała i nagrywała z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Morphing Chamber Orchestra (współpraca z Andreasem Schollem) podczas wielu festiwali w Polsce i za granicą (m.in. Nantes, Bilbao, Tokio, Berlin). Oprócz typowego dla klawesynu repertuaru XVII i XVIII wieku, interpretuje również dzieła klawesynowej muzyki współczesnej. W 2010 roku dokonała światowej prapremiery utworu Pawła Szymańskiego na klawesyn solo “Les Poiriers en Pologne ou une Suite de Pieces Sentimentales de Clavecin faites par Mr Szymanski”. W 2011 roku, na zaproszenie niemieckiego pianisty Tobiasa Kocha, zagrała koncerty w zamku w Bad Krozingen (Niemcy), mając do dyspozycji słynną kolekcję instrumentów historycznych. Występy te zaowocowały w propozycje fonograficzne oraz kolejne zaproszenia koncertowe. Małgorzata tworzy także muzykę do spektakli teatralnych (Teatr Dramatyczny w Warszawie: „Daleko od Wichrowych Wzgórz”; Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu: „Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim”). Współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową (spektakl baletowy „Tańczmy Bacha”). Pracuje podczas Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie.

Uwielbia koncertować także w miejscach nietypowych dla muzyki klasycznej docierając w ten sposób do zupełnie innej publiczności i przekonując ją jednocześnie, że muzyka ta nie musi być poważna i nudna. W warszawskich klubokawiarniach (Chłodna 25, Nowy Wspaniały Świat, Pardon To Tu) dała już wiele koncertów zarówno solowych jak i kameralnych, zapraszając do współpracy nie tylko specjalistów z dziedziny stylowego wykonawstwa muzyki dawnej (m. in. koncerty klawesynowe J. S. Bacha z Marcinem Maseckim na pianinie).

Burn Reynolds

Specjalizuje się w muzyce soul, funk, tropicalia, afro beat, ale najbardziej lubi pełen eklektyzm i zróżnicowanie muzycznych klimatów. Prowadził audycje „Fusion” na falach Jazz Radia. Współpracował ze studiem teatralnym oraz Teatrem Narodowym. Otwierał kilka festiwali filmowych i teatralnych. Związany ze sklepem płytowym Wax Box oraz grupą Soul Service. Wraz z Soul Service są pomysłodawcami serii wydawniczej „Polish Funk” prezentującą mało znane utwory z archiwów polskiej fonografii. Prowadzi cotygodniową audycje w radiu Roxy.

CO? – Budżet Partycypacyjny na Placu Defilad
KTO? – Marcin Masecki, Burn Reynolds, Małgorzata Sarbak, Ścianka
GDZIE? – Plac Defilad, Warszawa
KIEDY? – 11/07/2014, 19:00
BILETY? – wstęp wolny