Znamy program 12. Jazzowej Jesieni w Bielsku Białej!

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Barbara Adamek

Gary Burton, Bill Frisell, Louis Sclavis, Tord Gustavsen, Joe Lovano i Dave Douglas, Giovani Guidi, świetny skład Marka Turnera  i oczywiście Tomasz Stańko – oto gwiazdy tegorocznej – 12tej już – Jazzowej Jesieni w Bielku Białej – festiwalu od początku tworzonego pod czujnym okiem Tomasza Stańki I patronatem wydawnictwa ECM! W tym roku fesitwal odbywać się będzie w dniach 11-16 listopada.

W redakcji szczególnie cieszymy się na dwa pierwsze koncerty tegorocznej bielskiej Jesieni: „Guitar in the Space Age” – najnowszy projekt Billa Frisella (11.11) oraz New Gary Burton Quartet (12.11).
W pierwszym składzie, obok znakomitego gitarzysty usłyszymy mandolinistę Grega Leisza oraz znakomitą sekcję Tony Scherr (bas) – Kenny Wollesen (perkusja). Album będzie miał swoją oficjalną premierę 6 października tego roku i ukaże się nakładem oficyny Okeh Records.

Albumem nowego kwartetu wibrafonisty Gary’ego Burtona mamy okazję cieszyć dokładnie od roku. Tak o „Guided Tour” pisał w swej recenzji na naszych łamach Maciej Karłowski:
Jeśli chcemy poszukać w obrębie czystego nowoczesnego jazzu propozycji godnej rywalizowania z „Guided Tour” to będzie raczej ciężko. U Burtona życie zaczyna się widać po 70. Każdemu życzyłbym, żeby w tym wieku potrafił znane jazzowe formuły nasycać zdarzeniami takimi, jakich świadkami jesteśmy tutaj.

Przy okazji obecności Burtona w Bielsku będzie także okazja porozmawiać o jego znakomitej książce: „Learning to Listen” – autobiografii, w której artysta opisuje doświadczenia, jakie zebrał przez pół wieku swojej muzycznej kariery – zdobywając po drodze 7 nagród Grammy i współpracując ze wszystkimi wielkimi współczesnego jazzu. Na scenie obok mistrza zobaczymy też świetnego gitarzystę młodszego pokolenia Juliana Lage (który namiętnie grywa szalone duety z innym muzycznym szaleńcem – Nelsem Clinem). Sekcję tworzą tu nie mniej znakomici Scott Colley i Antonio Sanchez.

Kolejną premierą tegorocznej edycji Jazzowej Jesieni będzie koncert kwartetu „Silk And Salt Melodies” Louisa Sclavisa – na płycie zespół zaprezentuje się nakładem ECM Records pod koniec sierpnia. Znakomitemu klarneciście towarzyszyć będą na scenie Benjamin Moussay (instrumenty klawiszowe), Giles Coronado (gitara) i Keyvan Chemirani (perkusja).

Od ładnych kilku lat przyjacielem bielskiego festiwalu jest saksofonista Mark Turner. Gościł na scenie BCKu w zespole Billy’ego Harta a także z triem Fly. Teraz zaprezentuje swój kwartet w arcy-ciekawym składzie! Na trąbce usłyszymy Avishaia Cohena na basie zagra Joe Martin a za perkusją zasiądzie chyba najbardziej rozchwytywany perkusista młodego pokolenia – Marcus Gilmore!

14 listopada do Bielska przyjedzie doskonale znany w Polsce norweski pianista Tord Gustavsen i jego kwartet, ale atrakcją wieczoru – jak zawsze na Jazzowej Jesieni – będzie koncert Tomasza Stańki, który zaprezentować ma nową odsłonę swego nowojorskiego kwartetu!
Sobota, 15 listopada będzie spotkaniem z jednej strony z młodą włoską sceną jazzową – z drugiej z dwoma legendami zza oceanu. Na początek młody pianista Giovanni Guidi (współpracujący m.in. z Enirco Ravą) w duecie z… puzonistą Gianlucą Petrellą.

Na finał zaś za scene wyjdą panowie Dave Douglas i Joe Lovano! W projekcie Sound Prints towarzyszą im pianista Lawrence Fields, basistka Linda Oh i legendarny już perkusista Joey Baron. Tak wspominał ich koncert na Warsaw Summer Jazz Days Maciej Karłowski:

Jest wśród miłośników jazzu, jego badaczy, a też i samych muzyków powiedzenie, że w jazzie nie jest wcale najważniejsze co będziemy grać, ale jak to będziemy robić. I formacja Lovano i Doulgasa wydaje mi się jego ucieleśnieniem. I rzecz raczej nie w tym, żeby w jakikolwiek sposób umniejszyć kompozycjom, które obydwaj panowie napisali dla tego ich wspólnego przedsięwzięcia, ale spodziewam się, że równie olśniewająco zabrzmieliby gdyby ich muzyka opierała się na najbardziej zgranych standardach.

Finałem finału będzie niedzielny koncert jazzu tradycyjnego.

Tagi: