Znamy pierwsze gwiazdy festiwalu Jazztopad!

Autor: 
Redakcja

Premierowe projekty wielkiego Wadady Leo Smitha i Erika Friedlandera, koncerty Mulatu Astatke, norweskiego kwartetu Cortex, francuskiego duetu na harfę elektryczną i gitarę basową Five38 a także prezentacja jazzu z Turcji, Polish Jazz Showcase, spotkania improwizatorów Melting Point, koncerty w mieszkaniach prywatnych, jazz w ciemnościach, czyli filmy o jazzie a także warsztaty muzyczne i dziennikarskie – tak zapowiada się tegoroczna edycja festiwalu Jazztopad, który rozgrywać się będzie we Wrocławiu w dniach 13-23 listopada.

Niezwykle zapowiada się występ zespołu Golden Quartet, którego liderem jest amerykański trębacz-multiinstrumentalista i kompozytor Ishmael Wadada Leo Smith. Pochodzący z Missisipi muzyczny wizjoner i mentor to jeden z największych tuzów free jazzu i jazzowej awangardy. Swoją muzyczną podróż zaczynał jako perkusista i waltornista, grając   w zespołach rythm’n’blues, by później zgłębiać tajniki gry na instrumentach etnicznych, jak koto, kalimba, bambusowy flet – atenteben. Dzielił scenę z legendami, wśród których znaleźli się: Don Cherry, Cecil Tylor, Derek Bailey,  Lester Bowie, Charlie Haden, Jack DeJohnette i Anthon Braxton, z którym nagrał kilka znaczących płyt. Od lat Leo Smith   angażuje się w edukację i naukowe zgłębianie muzyki improwizowanej, jest autorem publikacji naukowych i filozoficznych, m.in. NOTES 8 PIECES SOURCE A NEW WORLD MUSIC: CREATIVE MUSIC (1973). Od 1967 roku jest członkiem stowarzyszenia artystów AACM (Association for the Advancement of Creative Musicians), a jako dyrektor przewodzi programowi   naukowemu African-American Improvisational Music. W 2013 roku został finalistą muzycznej Nagrody Pulitzera za   multimedialny projekt „TEN FREEDOM SUMMERS".  które wykona z NFM Orkiestrą Symfoniczną.

Program festiwalu Jazztopad 2014:
13–23 listopada

14 listopada (piątek), godz. 19.00, Sala Filharmonii Wrocławskiej
Wadada Leo Smith’s GOLDEN QUARTET – PREMIERA
Wadada Leo Smith – trąbka
Anthony Davis – fortepian
John Lindberg – kontrabas
Pheeroan akLaff – perkusja
NFM Orkiestra Symfoniczna

15 listopada (sobota), godz. 19.00, Sala Filharmonii Wrocławskiej
Erik Friedlander – PREMIERA
I część (solo):
BLOCK ICE & PROPANE
Erik Friedlander – wiolonczela
Lee & Maria Friedlander – zdjęcia
Bill Morrison – film
II część (utwór na zamówienie):
Erik Friedlander – wiolonczela
Muzycy Narodowego Forum Muzyki

16 listopada (niedziela), godz. 19.00, Sala Filharmonii Wrocławskiej
Mulatu Astatke
Mulatu Astatke – instr. perkusyjne, wibrafon, Wurlitzer piano
& STEPS AHEAD BAND

17 listopada (poniedziałek)
Cortex (Norwegia)
Thomas Johansson – trąbka
Kristoffer Alberts – saksofon
Ola Høyer – kontrabas
Gard Nilssen – perkusja

18 listopada (wtorek)
Five38 (Francja)
Rafaelle Rinaudo – harfa elektryczna
Fanny Lasfargues – gitara basowa

Cieszą też ogromnie koncert, jakie jeszcze przed festiwalem wydarzy się we Wrocławiu z inicjatywy Piotra Turkiewicza i ekipy Jazztopadu: 31 maja, w ramach cyklu Wielka Improwizacja na scenie Filharmonii Wrocławskiej wystąpi solo słoweńska pianistka Kaja Draksler.

Na charakter wrocławskiego festiwalu składają się prawykonania utworów zamawianych rokrocznie u światowej sławy muzyków, prezentowanie jazzu i muzyki improwizowanej zarówno w wykonaniu artystów z odległych zakątków świata (Korea, Japonia, Australia), jak i młodych Polaków. Jazztopad to również cieszące się ogromnym zainteresowaniem koncerty w mieszkaniach prywatnych, warsztaty mistrzowskie i projekcje filmowe współorganizowane z Kinem Nowe Horyzonty. Pośród wybitnych gwiazd, które do tej pory odwiedziły jazztopadową sceną, są: Wayne Shorter, Sonny Rollins, Charles Lloyd, Gary Peacock, Jack DeJohnette, Kenny Wheeler, William Parker, Manu Katché, Terje Rypdal, Uri Caine, Marc Copland i John  Surman. Część z nich specjalnie dla Jazztopadu napisała nowe kompozycje, które właśnie na deskach Filharmonii Wrocławskiej miały swoją prapremierę. Ogromnym sukcesem zeszłego roku było wydanie zamówionego przez ECM – wiodącą jazzową wytwórnię – koncertowego nagrania utworu Terjego Rypdala, z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, zarejestrowanego podczas Jazztopadu w 2009 roku.

Rok 2014 przynosi dla Jazztopadu nowe wyzwania. W ciągu jedenastu dni kolejnej edycji festiwalu znów zawitają do nas wielcy artyści świata jazzu. Większość z nich przyjedzie do Polski wyłącznie na koncert w ramach Jazztopadu.

Tagi: