Zbliża się 7. Nowa Muzyka Żydowska

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Festiwal Nowa Muzyka Żydowska już od 7 lat konsekwentnie dąży do odczytania szeroko pojętej żydowskiej tradycji muzycznej jako swoistego pierwiastka który inspiruje współczesnych twórców. Również w tym roku będziemy mieli okazję spotkać najciekwszych muzyków, czerpiących inspiracje z tradycji muzyki żydowskiej, jak również usłyszeć to, z czego słynie Nowa Muzyka Żydowska - projekty festiwalowe. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 14-17 kwietnia.

Zainauguruje go Marcin Olak Quartet, jedna z najciekawszych obecnie polskich formacji jazzowych, wyróżniająca się wyjątkowym, szlachetnym brzmieniem akustycznych instrumentów. Specjalnie na Festiwal przygotowali muzyczny projekt „Droga przez Besarabię”. Opowiadają w nim językiem muzyki XXI wieku o swoich fascynacjach światem którego już nie ma – światem muzyki Żydów z Besarabii. Za nimi godziny słuchania archiwalnych płyt, studiowania starych nut z kijowskich archiwów i odkrywania wyjątkowego piękna dawnych, słodko-gorzkich żydowskich melodii.
Muzycy sięgając do zapomnianych źródeł stworzyli ich bardzo współczesne, uniwersalne odniesienie. Powstał projekt intrygujący nowatorstwem muzycznym, pełen energii i subtelnych emocji – po prostu piękny.


Tego samego dnia wystąpi również Michał Jacaszek – kompozytor i multiinstrumentalista, jeden z najoryginalniejszych przedstawicieli polskiej muzyki elektronicznej, autor muzyki teatralnej i filmowej, z powodzeniem koncertujący na całym świecie. W najnowszej odsłonie jego twórczości towarzyszyć mu będzie formacja Vocal Varshe, którą tworzy troje młodych wokalistów znakomicie interpretujących wokalistykę synagogalną.

15-go kwietnia, w Palladium wystąpi Bum Bum Orkestar. Grupa odważnie łączy muzykę klezmerską, bałkańską i polską. Zaskakują niezwykłą energią szalonych orkiestr ulicznych, którą pamiętamy z filmów Emira Kusturicy. Potrafią rozpalić ogień emocji, by po chwili wzruszyć rzewną piosenką.
Tworzą absolutnie nową, niespotykaną u nas do tej pory jakość zabawy. Każdy ich koncert jest niepowtarzalny i nieobliczalny zarazem, każdy na swój sposób wyjątkowy.

Równie ekspresyjnie zapowiada się drugi koncert wieczoru. Klezmafour to zespół rozpięty pomiędzy Lublinem, Białymstokiem i Warszawą i właśnie z klezmerskich tradycji tych regionów czerpie inspiracje swoje inspiracje. Podchodzi do nich jednak w sposób zupełnie nowatorski, z rockową energią i bałkańskim szaleństwem.

Trzeciego dnia Festiwalu wystąpi RotFront. Ich twórczość to niespotykana fuzja muzyki wymykająca się wszelkim próbom sklasyfikowania. Założony przez Jurija Gurzhyego z Ukrainy i Simona Wahoma z Węgier międzynarodowy kolektyw czerpiący z dorobku muzycznego całej Europy z powodzeniem łączy tak pozornie odległe od siebie gatunki muzyczne jak muzyka klezmerska, reggae, ska, dancehall czy hip-hop, wplatając w to gitarowe riffy czy też śródziemnomorskie brzmienia. Tworzą unikalną, autorską recepturę, którą podbijają publiczność wszędzie gdzie się pojawią.

17-go kwietnia, w Synagodze im. Nożyków, ostatniego dnia tegorocznej edycji Nowej Muzyki Żydowskiej wystąpią dj Lenar, Edyta Czerniewicz oraz Mikołaj Pałosz z projektem "TAW".
Koncert – misterium – hołd dla polskiej tradycji kantoralnej. Projekt zaskakujący muzycznym nowatorstwem i bogactwem brzmień. Jego autor – dj Lenar odnalazł w jednym z antykwariatów Tel Awiwu niezwykłą kolekcję starych, szelakowych płyt z nagraniami wielkich przedwojennych kantorów warszawskiej Wielkiej Synagogi na Tłomackiem: Gerszona Siroty, Mosze Kusewickiego, a także chóru Dawida Ajzensztadta. Ta cudowna, mistyczna muzyka zauroczyła go bez reszty. Uzupełnił ją materiałami ze zbiorów ŻIH.Korzystając z najnowocześniejszych technik dokonał rearanżacji archiwalnych nagrań. Poddał je kreatywnemu montażowi muzycznemu tworząc unikalną, nowatorska kompozycję, która przybrała kształt jednolitego, dźwiękowego kolażu.

7. Nowa Muzyka Żydowska program:

CO? – Marcin Olak Quartet / Jacaszek & Vocal Varshe
GDZIE? – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Waszawa
KIEDY? – 14/04/2016, 19:00

CO? – Bum Bum Orkestar / Klezmafour
GDZIE? – Klub Palladium, Warszawa
KIEDY? – 15/04/2016, 19:00

CO? – RotFront
GDZIE? – Klub Palladium, Warszawa
KIEDY? – 16/04/2016, 20:00

CO? – Projekt TAW (dj Lenar, Edyta Czerniewicz, Mikołaj Pałosz)
GDZIE? – Synagoga im. Nożyków, Warszawa
KIEDY? – 17/04/2016, 20:00

Tagi: