Wyjątkowy duet dziś w Blue Note: Klaus Paier i Asja Valcic

Autor: 
Redakcja

To jeden z najbardziej ekscytujących europejskich duetów jazzowych. Różnorodność barw akordeonu i wiolonczeli pozytywnie zaskakuje, natomiast muzycy to prawdziwi wirtuozi improwizacji – oszczędnej i porywajacej jednocześnie. Klaus Paier i Asja Valcic wystąpią dziś o godz. 20:00 w poznańskim klubie Blue Note.

 

Każdy, kto chociaż raz usłyszał muzykę tworzoną przez Klausa Paiera i Asję Valcic, nie ma najmniejszych wątpliwości, że akordeon i wiolonczela to idealny zestaw instrumentów dla jazzowego duetu. Oczywiście, pod warunkiem, że tworzy go dwójka tak wyśmienitych wirtuozów jak Paier i Valcic. Występują razem od 2008 roku. Kilka miesiący temu ukazał się ich nowy album Silk Road, wydany  przez wytwórnię ACT.

 

„Klaus Paier i Asja Valcic tworzą fascynujący duet. Ich muzyki słucha się w napięciu, bo improwizują w imponującym wirtuozerią, eklektycznym stylu.” Marek Dusza ACT/GiGi

 

Asja Valcic jest wszechstronnie wykształconą wiolonczelistką (studiowała w Zagrzebiu, Massachusetts i Moskwie. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach u Borisa Pergamenchikova i Bernarda Greenhousa). Grała muzykę kameralną między innymi w Alban Berg Quartett, Cherubini Quartett, Brodsky Quartett, Melos Quartett, Orlando Quartett i Brandis Quartett. Jako solistka, występowała z Filharmonikami Zagrzebskimi i Filharmonią Belgradzką. W 1995 roku wygrała “Concours international de jeunes concertistes de Douai" we Francji. Valcic uczyła w akademii muzycznej w Zagrzebiu, Dartington International School of Music (Anglia) oraz na uniwersytecie muzycznym w Detmold w Niemczech. Od 2004 roku jest członkiem Radio String Quaretet Vienna, a od 2008 występuje także w duecie z Klausem Paierem.

 

Klaus Paier studiował akordeon, jazz i kompozycję w konserwatorium w Klagenfurcie. Inspiruje się muzyką takich instrumentalistów, jak Keith Jarrett, Bill Evans, Charles Mingus czy Thelonious Monk. Jak przyznaje, nie bez znaczenia było ich rozumienie jazzu, jako różnorodności muzycznych możliwości i wolności wyboru.


 

W swoich kompozycjach Paier dąży do uchwycenia tworzącej muzykę różnicy między doniosłością a ciszą, atrakcyjnością a odrzuceniem, ciężarem a lekkością, otwartością a skupieniu na sobie, żelaznym rygorem a namiętną ekspresją. Jego gra wzbudza entuzjazm publiczności wszędzie, gdzie tylko się pokaże. I bez znaczenia jest, czy będzie to Izrael, Francja, Włochy, Szwecja czy Polska. Występuje zarówno jako solista, jak i w duecie z Asją Valcic oraz Geraldem Preinalkiem, w trio ze Stefanem Gfrerrerem i Romanem Werni lub z Radio String Quartet Vienna.