"Wisława" - premiera płyty Tomasza Stańki w Operze Krakowskiej

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
krakowskawitrynafotograficzna.blogspot.com

Premiera albumu Tomasza Stańko dedykowanego Wisławie Szymborskiej, zatytułowanego „Wisława”, odbędzie się 11 lutego pod szyldem monachijskiej oficyny ECM. W przeddzień premiery utwory zawarte na płycie zostaną zaprezentowane w Operze Krakowskiej podczas koncertu, będącego ukoronowaniem obchodów pierwszej rocznicy śmierci poetki.

- Lektura jej twórczości dostarczyła mi wielu pomysłów i spostrzeżeń - mówi artysta. - Spotkanie z nią oraz interakcja z jej poezją nadała również impetu tej muzyce, którą chciałbym z szacunkiem zadedykować jej pamięci.

Materiał na płytę został zarejestrowany w czerwcu 2012 roku przez Tomasz Stańko New York Quartet, który obok trębacza tworzą: pianista David Virelles, basista Thomas Morgan i perkusista Gerald Cleaver. W 2009 roku, także w Operze Krakowskiej, odbył się jeden z ostatnich wieczorów autorskich noblistki, podczas którego Stańko wykonał improwizacje do czytanych przez poetkę nowych wierszy. Niektóre z nich posłużyły jako inspiracja dla utworów, które znajdziemy na płycie: "Tutaj - Here", Assassins" ("Zamachowcy"), "Mikrokosmos" i "Metafizyka". Z kolei "Faces" i "A Shaggy Vandal" nawiązują do wiersza "Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach". Natomiast przejmujący balladowy utwór tytułowy, który pojawia się dwukrotnie: na początku i na końcu albumu, mógłby równie dobrze znaleźć się na debiutanckim albumie Stańki dla ECM i mocno wpisuje się w najbardziej charakterystyczny nurt jego twórczości.

11.02.2013, Kraków

Opera Krakowska, g. 20:00

Bilety dostępne od 29 stycznia za pośrednictwem Eventim.pl oraz w trzech punktach sieci informacji miejskiej w Krakowie: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11). W przedsprzedaży (do 3 lutego) kosztują 70 zł, a od 4 lutego - 100 zł.