Wchodzisz w to? Sypnij groszem! Joanna Duda i Jan Emil Młynarski realizują debiutancki album. I Ty możesz mieć w nim swój udział!

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat.prasowe

Pianistka Joanna Duda oraz perkusista Jan Emil Młynarski poszukując „brakującego elementu” stworzyli wspólny projekt zatytułowany J=J. Muzycy mają już gotowy materiał i projekt okładki na swój debiutancki duetowy album, który zamierzają wydać w tym roku. „Projekt ten traktujemy jako inwestycję w rozwój niezależnej polskiej muzyki i sztuki, dlatego zdecydowaliśmy się wydać ją poza jakąkolwiek wytwórnią. Chcemy, aby jakość naszego albumu była jak najlepsza i liczymy, że nam w tym pomożecie!!!” Ten niezwykle intrygujący projekt można wesprzeć poprzez platformę polakpotrafi.pl.

O czym grają Joanna Duda i Jan Emil Młynarski? Przyczyną naszych wszelkich poszukiwań jest pragnienie odnalezienia brakującego elementu. Pcha nas do tego to chęć zamieniania zewnętrznej rzeczywistości na tą w naszych głowach. Mamy tam naiwnie wyidealizowany, oniryczny świat niekończącego się strumienia muzycznej świadomości, która wystarcza, by przeżyć. Pracując, dążymy do doskonałości - wielkiej niewiadomej, karmiącej nas duchową satysfakcją i niezmąconym spokojem umysłu. Projekt powstał właśnie po to - zaczęliśmy grać bez żadnych oczekiwań wobec tego, co by stanowiło jego treść. Jedynym wykładnikiem jest tutaj brzmienie, za którym ufnie i w skupieniu podążamy.

Zaczęliśmy tworzyć razem rok temu; nasze spotkania od początku bazowały na zderzeniu pozastylowości, intelektu i głębokich emocji. Głód eksplorowania świeżych obszarów własnej wyobraźni doprowadził nas do momentu, w którym niewydanie płyty byłoby jednoznaczne z zerwaniem znajomości i nieodzywaniem się do siebie do końca życia.  Prezentujemy Wam projekt oparty na improwizacji, otwartych formach i rytmie, który jest nieustannym continuum porozumienia między nami i z publicznością.

Joanna Duda jest rozpoznawalna ze względu na styl gry, jak i koafiurę, postać polskiej sceny jazzowej i improwizowanej. Przez niektórych kojarzona z Wojtkiem Mazolewskim i jego Kwintetem, skutecznie podbijającym polska i zagraniczną scenę jazzową oraz Listę Przebojów Trójki; przez innych utożsamiana z hipnotyzującymi  koncertami fortepianowymi. Stworzyła projekt AuAuA, którego album "Muzyka do bólu" pojawił się w 2010 roku będąc alternatywą wobec szeroko pojętego jazzowego mainstreamu.Wespół z braćmi - Tomaszem (saksofon, klarnet) i Radkiem (moog, fx) tworzą rodzinny zespół 3D, którego album ukaże się pod szyldem wytwórni LADO ABC tej wiosny. Z Katarzyną Borek tworzy niecodzienny klasyczno - improwizujący duet na 4 ręce.

Jan Emil Młynarski jest absolwentem prestiżowej szkoły Drummers Collective w Nowym Jorku (dyplom 2006). Koncertował i nagrywał jako stały członek grup lub muzyk sesyjny w Polsce i wielu krajach świata między innymi z Wojciechem Pilichowskim, Kayah, Cesaria Evora, Reni Jusis, Sistars, Smolikiem, Edytą Górniak, Jonem Lordem (ex. Deep Purple), Krzysztofem Herdzinem, Adamem Sztabą, Pinnawelą, Noviką, Korą i wieloma innymi. Udziela się też w alternatywnych projektach muzycznych; wraz z Agimem Dżeljilji i Igorem Boxxem (ex Skalpel) współtworzy Nervy.Być może kojarzycie go z 15 Minut Projekt - pierwszym polskim zespołem grającym prawdziwy, surowy drum'n'bass na żywo, który w latach 2000 -  2006 był objawieniem na klubowych deskach w naszym kraju. W bardziej rozrywkowej i żartobliwej odsłonie Janek występował ze swoim projektem "Młynarski plays Młynarski" (z wokalnym towarzyszeniem Gaby Kulki), z którym w 2009 roku wydał płytę. Przewodzi także warszawskiej kapeli podwórkowej Janek i Jego Combo i Warszawskiej Orkiestrze Tanecznej.Obecnie Janek partycypuje w zespole Oszibarack - jednym z najlepszych elektronicznych live-bandów światowej sceny, mającym na koncie występy na największych światowych festiwalach.

Wesprzyj wydanie projektu J=J