W tym tygodniu w Warszawie...

Autor: 
Redakcja

Listopad był gorącym miesiącem festiwalowym w całej Polsce. W tym tygodniu postanowiliśmy przygotować listę jazzowych atrakcji. Wybraliśmy Warszawę... bo mieliśmy najbliżej... Zachęcamy do dodawania koncertów w innych miastach w komentarzach. Na dniach także uruchomimy formularz umożliwiający dodawania koncertów przez naszych czytelników. Oczywiście lista koncertów w całej Polsce dostępna jest nieprzerwanie w naszym kalendarzu

PONIEDZIAŁEK, 28 listopada
Oleś / Werner / Oleś
Nove Kino Praha, ul. Jagiellońska 26
godzina 20:00
cena biletu: 25/20 PLN

Kenny Werner – światowej klasy pianista i kompozytor jazzowy, laureat nagrody Guggenheim Fellowship Award 2010 za kompozycje z płyty No Beginning No End. Współpracuje na co dzień ze ścisłą elitą światowego jazzu jak Stan Getz, Dizzy Gillespie, Joe Lovano, John Scofield, Ron Carter, Herbie Hancock, Jack DeJohnette, Quincy Jones, Peter Erskine, Brian Blade i wielu innych. Nagrywa między innymi dla legendarnej Blue Note Records, koncertując na całym świecie. Jest autorem podręcznika do improwizacji Effortless Mastery – Liberating the Master Musician Within. Od roku 2005 współpracuje z sekcją rytmiczną braci Oleś z którymi nagrał album Shadows (fenommedia 2006) wybrany przez słuchaczy Radia Kraków jazzową płytą roku 2006 na świecie. Koncert tria z poprzedniej trasy koncertowej został nagrany i emitowany na antenie TVP Kultura.
Bracia – Marcin Oleś kontrabasista i Bartłomiej Brat Oleś perkusista – od ponad dziesięciu lat tworzą autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung. Na liście ich współpracowników pojawiają się nazwiska Davida Murraya, Roba Browna, Chrisa Speeda, Erika Friedlandera, Theo Jörgensmanna, Rudiego Mahalla, Williama Parkera, Andrzeja Przybielskiego i wielu innych. Tworzą formację OleśDUO odnajdując wciąż nowe sposoby na przełamanie stereotypów, udowadniają, że kontrabas i perkusja wystarcza by stworzyć muzykę kompletną, pełną energii i niespotykanych brzmień.

 

Wovoka (Mewa Chabiera/Raphael Rogiński/Ola Rzepka/Paweł Szpura)
Chłodna 25
godzina 21:00
cena biletu: 20 PLN

Zespół Wovoka to muzyczny hołd złożony zapomnianym kulturą transowym ameryki północnej. Skład ten interpretuje przede wszystkim bluesy pochodzące z pierwszych nagrań terenowych jak i muzykę czarnych Indian i Indian północno amerykańskich jak i tworzy własne kompozycje wzorowane na tych tradycjach.

Skład:
Mewa Chabiera - śpiew
Raphael Rogiński - gitara
Ola Rzepka - organy
Paweł Szpura - perkusja

 
 

 
ŚRODA 30 listopada
The Light & Jim Baker (Wacław Zimpel/Wojciech Traczyk/Robert Rasz/Jim Baker)
Teatr Academia; 11-go listopada 22
godzina: 19:30
cena biletu: 15/20 PLN
 
Jim Baker - znakomity i oryginalny pianista, aktywny na improwizowanej scenie Chicago od ponad dwóch dekad. W latach 90tych u boku Kena Vandermarka współtworzył zespół Caffeine, z którym koncertował i nagrywał. Był też członkiem sekstetu Vandermarka i jego projektu Witches & Devils, Territory Band. Jest improwizatorem obdarzonym niezwykłą wyobraźnią. Brzmienie fortepianu wzbogaca o instrumentarium elektroniczne. Nigdy nie koncertował w Polsce.
The Light - założony przez poznańskiego artystę Wacława Zimpla zespół debiutował na rynku fonograficznym w 2008 r. W plebiscycie jazzowego portalu Diapazon album "The Light" zdobył trzecie miejsce w kategorii najlepszych polskich nagrań, przegrywając tylko z ostatnim albumem "January" Tria Marcina Wasilewskiego oraz... nagraną również przez Zimpla, ale z amerykańskimi muzykami płytą "Four Walls".


 
Evangelista (support: Drekoty)
Klub Powiększenie, Nowy Świat 27
godzina: 21:00
cena biletu:  35 pln

Pod koniec listopada po raz drugi przyjedzie do Polski projekt Carly Bouzlich- Evangelista. Koncerty odbędą się w ramach promocji nowego albumu "In Animal Tongue", który nakładem Constellation Records ukaże się20 września. Zespół w czteroosobowym składzie wystąpi 29 listopada w krakowskim klubie Re i dzień później w warszawskim Powiększeniu.
Kariera muzyczna Carli Bozulich zaczęła się prawie 30 lat temu. Jej wyjątkowy sposób komponowania, zmysłowy i jednocześnie przepełniony pasjągłos - podobny może trochę do Thalii Zedek z Come - bardzo szybko przysporzyły jej rozgłosu. Najbardziej znana jest jako założycielka i liderka Geraldine Fibbers, z którymi sięgała głównie do
korzeni amerykańskiej muzyki, barwiąc je podszytym soczystym bluesem punkiem. Wcześniej dała się poznać jako liderka skandalizującego Ethyl Meatplow.
Jej wieloletnim współpracownikiem jest gitarzysta Nels Cline, od kilku lat grający w Wilco. Wspólnie występowali jako duet Scarnella (anagram złożony z ich imion) i w The Nels Cline Singers. Nels był również przez dłuższy czas członkiem Geraldine Fibbers. Listy artystów, którzy zapraszali Carlę Bozulich do wspólnych występów, z całą pewnością nie wyczerpują Christian Marclay, Okyyung Lee, Carla Kihlstedt, Massimo Pupillo, Thurston Moore czy Lydia Lunch i Mike Watt, z którymi w swoim czasie również nagrywała. W 2009 roku wystąpiła w Dusseldorfie z Marianne Faithfull i Markiem Ribotem.
W 2003 roku wydała swój pierwszy solowy album. Była to na nowo nagrana multiplatynowa płyta Willie'ego Nelsona "Red Headed Stranger" z 1975, na której sam autor wystąpił w kilku kompozycjach. Gdy w czerwcu 2008 roku ukazywał się album "Hello, Voyager" sygnowany już nazwą Evangelista, magazyn Wire umieścił Carlę na swojej okładce.
Od 2005 roku Carla Bozulich - będąc pierwszym artystą, który nie pochodzi z Kanady - nagrywa dla Constellation Records (GYBE, A Silver Mt. Zion, Do Make Say Think, Le Fly Pan Am, Set Fire To Flames).
Nakładem tej wytwórni już 20 września ukaże się czwarty album Evangelisty zatytułowany "In Animal Tongue". Carla Bozulich była kuratorką tegorocznego Donaufestival w Austrii, gdzie wykonała z zespołem kilka nowych kompozycji. Tu można zobaczyć znakomite "The Bells Ring Fire" www.youtube.com/watch?v=pnvApm85XSQ.
Oba koncerty Evangelisty, na specjalną prośbę Carli, otworzą występy tria Drekoty.


Drekoty to zespół założony przez Olę Rzepkę (perkusja, klawisze, wokal) znaną ze współpracy z takimi muzykami jak Jacek "Budyń"Szymkiewicz, Antoni Gralak, Wojciech Kucharczyk czy Raphael Rogiński. Po kilku latach udzielania się jako muzyk w licznych zespołach postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce, w efekcie czego w
marcu 2011 w Internecie zadebiutowała z EPką Trafostacja. Od tego czasu trwały prace nad materiałem koncertowym, a także ukształtował sięaktualny skład zespołu, w którym obok Oli Rzepki, znalazła się Magda Turłaj (vel Karotka) i Zosz Chabiera. Zespół wystąpił dotychczas m.in. podczas Inauguracji Polskiej Prezydencji w UE w Warszawie oraz zdobył nagrodę za najlepszy utwór wykonany w języku polskim na
Festiwalu Gramy 2011 w Szczecinie.


CZWARTEK 1 grudnia
Spotkanie z Agą Zaryan w Jazzarium Cafe
godzina 21:00
Jazzarium Cafe
Wilcza 50/52 (róg Poznańskiej)
wstęp wolny

Z najpopularniejszą dziś chyba polską wokalistką jazzową, pierwszą polską artystką wydającą płyty dla legendarnej Blue Note Records porozmawiamy o przygodach jakie spotkały ją podczas niedawnej trasy po Azji, o różnicach w śpiewaniu poezji Czesława Miłosza po polsku i po angielsku oraz o jej galowym koncercie w Filharmonii Narodowej. Może nawet zgodzi się coś dla nas zaśpiewać?


PIĄTEK 2 grudnia
Gitara od środka - wykład Piotra Rusińskiego o muzyce Django Reinhardta

Jazzarium Cafe
Wilcza 50/52 (róg Poznańskiej)
godzina 21:00

Gitara od środka to cykl spotkań tematycznych w ramach sceny gitarowej. Jako pierwszy swoją wiedzą i pasją podzieli się Piotr Ruciński - opowie o muzyce Django Reinhardta i zaprezentuje unikalne nagrania tego artysty.
Piotr Ruciński to gitarzysta, kompozytor i aranżer, który zaczynał od bluesa nagrywając na początku lat 80-tych płytę "Blues Koncert" z Elą Mielczarek. Przez wiele lat grał muzykę z pogranicza bluesa i jazzu w warszawskim zespole "Kadabra".  Współpracował z wieloma wokalistkami bluesowymi i jazzowymi m.in. Magdą Piskorczyk, Gabą Kulką, Magdą Borkowską, a obecnie gra muzykę latynoską z międzynarodowym składem pod nazwą „Los Tres”. Jego najbardziej znane kompozycje to „Hotel Grand” i „Wielkie Koło” (Elzbieta Mielczarek - Blues Koncert, 1983), „Django” (Polish Jazz 2007), „Delta” (Antologia Polskiego Bluesa cz.3, 2011).

Daktari
Chłodna 25
godzina 21:00
cena biletu: 15 PLN

Nowy materiał noise-klezmerskiego składu DAKTARI
Daktari to prowadzona przez trębacza Olgierda Dokalskiego warszawska grupa improwizatorów. Ich muzyka to organiczna fuzja noise’owej energii z jazzowymi improwizacjami i folkowymi pieśniami. Całość ujęta jest w awangardową strukturę, zostawiającą muzykom dużo swobody. Wśród rozległych inspiracji zespołu można odnaleźć m. in. Mogwai, Sonic Youth, Gastr Del Sol, Andrew Hilla, Juliusa Hemphilla czy też Dona Cherry'ego.

Grupa powstała w 2010 r. w Warszawie. Po raz pierwszy dali znać o sobie warszawskiej publiczności organizując Avant Jam Sessions w klubie Grawitacja. Mają też na swoim koncie występy na festiwalach: Nowa Muzyka Żydowska 2011, Warsaw Summer Jazz Days, Tzadik Poznań Festival, Warszawa Singera, Heineken Opener oraz w finale festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja.

W sierpniu 2011 nakładem wytwórni Multikulti ukazał się debiutancki album grupy pod tytułem „This is the last song I wrote about Jews. Vol 1.”. Płyta została nagrana „na żywo ale w studio” i zawiera wyłącznie własne kompozycje, odwołujące się do muzyki klezmerskiej. Zamiast odtwarzania dawnych dźwięków, zespół tworzy swoją autorską wizję tej muzyki. Premiera płyty miała miejsce na Tzadik Poznań Festival, na którym prezentowane są najciekawsze zjawiska nowej muzyki żydowskiej.

Kompozycje Daktari jeszcze przed premierą można było usłyszeć między innymi w Radiowej „Jedynce”, „Dwójce”, TOK FM, Radio PIN, Kampus, czy też Radio Jazz, a w sierpniu „This is the last song I wrote about Jews. Vol 1.” była płytą miesiąca w Radio PIN oraz płytą tygodnia w Programie 2 Polskiego Radia.


SOBOTA 3 grudnia
Adam Lewandowski & Jacek Prokopowicz Duo
Jazzarium Cafe, ul. Wilcza 50/52 (róg Poznańskiej)

godzina 21:00
cena biletu: 15 PLN
 
Adam Lewandowski - Gra na perkusji i instrumentach perkusyjnych. Jego kariera artystyczna wiedzie poprzez różne obszary muzyczne.
Od zespołów rockowych takich jak „Mech” poprzez muzykę country („Country Family”, „Lonstar Band”), pop (Anna German, grupa „VOX”, Martyna Jakubowicz), jako muzyk studyjny (np. płyty Maryli Rodowicz, Krystyny Prońko, Haliny Frąckowiak, Andrzeja Zauchy, musical „Kolęda Nocka”, muzyka do wielu filmów), muzyka flamenco i afrokubańska po jego ulubiony jazz, gdzie gra z najlepszymi. Wojciech Karolak, Trio Marka Blizińskiego, Tomasz Szukalski, „AIR CONDITION” Zbigniewa Namysłowskiego w latach 1981-1984, Marek Bałata, to tylko niektórzy z jego „pracodawców”. Współpracował również z wybitnym skrzypkiem Vadimem Brodskim.
 
Jacek Prokopowicz - Organista, pianista, kompozytor, aranżer, współpracował m.in. z Jarosławem Śmietaną (koncerty), Wojciechem Waglewskim (płyta  „Hey Jimi”, Indios Bravos (płyta „Peace”). Obecnie gra z zespołem Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni (m. in. koncerty podczas fesiwalu Top Trendy 2007r., Przystanek Woodstock 2009r., 2010r.), oraz współpracuje z wieloma artystami sceny jazzowej
i rozrywkowej.
 
NIEDZIELA 4 grudnia
Aga Zaryan w Filharmonii Narodowej
Filharmonia Narodowa, ul. Jasna 5
godzina 19:00
cena biletu: 80-300 PLN
Aga Zaryan zaprezentuje tego wieczoru repertuar ze swoich dwóch ostatnich płyt, inspirowany twórczością Czesława Miłosza.
Wystąpi na scenie w towarzystwie European Jazz Quartet oraz Atom String Quartet.

Repertuar koncertu to utwory z albumu “A Book of Luminous Things” wydanego przez prestiżową wytwórnę Blue Note Records. W październiku swoją premierę miała polska wersja tego albumu -.“Księga olśnień”. Płytę promuje duet nagrany z Grzegorzem Turnauem "To Jedno".
Filharmonia Narodowa, godz. 19:00
Bilety do nabycia w sieciach empik, Saturn, Media Markt.
http://www.ticketpro.pl/jnp/wszystko/742227-deutsche-bank-invites-aga-za...


Cello Jazz (Lenczowski/Pałosz/Stokłosa)

Chłodna 25
godzina: 21:00
cena biletu: ???
Projekt Cello Jazz powstał w 2009 roku z inicjatywy dwóch wiolonczelistów – Krzyśka Lenczowskiego i Jaśka Stokłosy. Muzycy, których zainteresowania wychodzą daleko poza muzykę klasyczną, postanowili przygotować program obejmujący standarty jazzowe, a także własne kompozycje w opracowaniu na dwie wiolonczelę. W 2011 roku dołączył do zespołu Mikołaj Pałosz - muzyk, który porusza się głównie w muzyce nowej. Standarty w aranżacjach Krzyśka nabierają nowej jakości a wykonywane przez 3 improwizujących wiolonczelistów są ciekawą odskocznią od tradycyjnych zespołów jazzowych. Koncerty formacji Cello Jazz zawsze przyjmowane są z entuzjazmem i zaciekawieniem publiczności.

Krzysztof Lenczowski – jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od kwietnia 2008 r. do listopada 2009 r. pracował w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus, a od lutego 2009 r. wchodzi w skład Warszawskiej Grupy Wiolonczelowej Cellonet prowadzonej przez prof. Andrzeja Bauera . Jest wiolonczelistą Atom String Quartet.

Mikołaj Pałosz, niezależny wiolonczelista i improwizator, specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej i awangardowej, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Występował m.in na festiwalach Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, w serii Portrety Kompozytorów organizowanym przez ZKP, contem ucha w Łodzi, Audiologie w Lublinie, Ad Libitum, Audio Art i w serii Playback Play. Jest stałym członkiem Warszawskiej GrupyCellonet pod kierunkiem Andrzeja Bauera. Współpracuje z zespołem Kwartludium. Jego solowa płyta Cellovator DUX 0628 sponsorowana ze środków stypendium Ministra Kultury w programie Młoda Polska z kompozycjami współczesnymi i improwizacjami ukazała się w 2008 r.  Wspólnie z saksofonistą Rayem Dickaty i perkusistą Pawłem Szpurą tworzą improwizujące trio Osaka Vacuum, które wydało płytę Emerging View pod szyldem Slowdown Records.

Jan Stokłosa – wiolonczelista, muzyk Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Absolwent UMFC w Warszawie. Porusza się zarówno w muzyce klasycznej jak i jazzowej i rozrywkowej. Uczestniczył  w wielu krajowych i międzynarodowych kursach i festiwalach muzycznych m.in "Internationale Junge Orchester Academie", „Com’in“ „SIC“ „Opole“, „Ad Libitum“, "Orange Warsaw Festival“. Aktywnie działa jako solista i kameralista. Wiolonczelista kwartetu smyczkowego „Fair Play“. Współpracuje m.in z Sinfonią Varsovią.
Tagi: