Trzy wieczory z Grupą w Składzie w Jazzarium Cafe

Autor: 
Redakcja

Podczas trzech kolejnych dni od 22 do 24 listopada w Jazzarium Cafe wystąpi Grupa w Składzie. Podczas koncertów na scenie Cafe pojawią się Milo Curtis, Wojtek Konikiewicz, Andrzej Kasprzyk, Krzysztof Knittel i  Yuriyi Yaremchuk.

Grupa w Składzie to polski zespół muzyczny założony na przełomie lat 60/70  w Ożarowie. Podstawowym składem zespołu byli Milo Kurtis, Jacek Malicki, Andrzej Kasprzyk. Do dziś jest to legenda polskiej awangardy muzycznej, o której nie przeczytamy w żadnym muzycznym leksykonie.

Milo Kurtis grał na fagocie, kontrabasie, keyboardzie i buzuki. Jacek „Krokodyl” Malicki na gitarze elektrycznej, flecie bambusowym, talerzach, Andrzej Kasprzyk grał na saksofonach i flecie. Z zespołem współpracowało wielu muzyków m.in. Andrzej „Amok” Turczynowicz, Witold Popiel, Andrzej Bieżan, Andrzej Przybielski i kilkudziesięciu innych gości. Koncerty odbywały się w warszawskim klubie studenckim na Krakowskim Przedmieściu "Sigma". W "Sigmie" Grupa w Składzie współpracowała z artystami konceptualnymi -  Pawłem Freislerem, Przemysławem Kwiekiem,Zofią Kulik, Jerzym Kaliną i In.

Grupa w Składzie grała zróżnicowaną muzykę, opierającą się głównie na dużej ilości improwizacji, tzw. intuicyjną, eksperymentalną. Intuicja zastępowała muzyczne wykształcenie i, czasami, umiejętności. Wystąpili na Warszawskiej Jesieni oraz wrocławskim Festiwalu Jazzowym "Jazz nad Odrą",  Grupa w Składzie otrzymała wyróżnienie Tomasza Stańki na I Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu (1972 r.w kategorii otwartej) W następnym roku zdobyła pierwszą nagrodę na Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu; muzyka GwS powróciła na polskie sceny wraz z generacja młodych jazzmanów, muzykę określaną dziś jako jass. W 2008 roku zespół powrócił do grania. W składzie: Jacek "Krokodyl" Malicki, Milo Kurtis i Witold Popiel ponownie zadebiutowali 3 grudnia 2008 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, przy okazji prapremiery filmu dokumentalnego Irka Dobrowolskiego "Spalony" - film o artyście Jacku Wilewskim.

Jazzarium Cafe, Warszawa

22 listopada g. 20:00

"Grupa w Składzie” : Milo Curtis/Wojtek Konikiewicz/Andrzej Kasprzyk

23 listopada g. 21:00

"Grupa w Składzie”: Milo Curtis/Krzysztof Knittel/ Yuriyi Yaremchuk/Andrzej Kasprzyk

24 listopada g. 21:00

"Grupa w Składzie”: Milo Curtis/Wojtek Konikiewicz/Andrzej Kasprzyk

Bilety na jeden koncert 20zł