Trzecia edycja Enter Music Festival

Autor: 
Redakcja

Wczorajszy wieczór nad Jeziorem Strzeszyńskim pomimo deszczowej aury tłumnie zgromadził wielbicieli muzyki prezentowanej podczas 3. edycji Enter Music Festival. Marialy Pacheco Trio, Adrian Gaspar Improvisation „Balkanix” oraz premiera materiału pomieszczonego na nowej płycie tria Możdżer Danielsson Fresco wypełniły pierwszy dzień festiwalu. Dzisiaj publiczność przysłuchiwać się będzie koncertom Zohara Fresco i zaproszonych gości, a jazzowa wokalistka Caecilie Norby w towarzystwie Larsa Danielssona, Leszka Możdżera, Nguyen Le i Roberta Ikiza zaprezentuje światową premierę swojej najnowszej płyty zatytułowanej “Silent Ways”. Tegoroczną edycję festiwalu zamknie występ zespołu Ba Cissoko.

Zohar Fresco jest uznawany za jednego z najwybitniejszych na świecie perkusistów. Jego własny, oryginalny styl grania na instrumentach perkusyjnych jest inspirowany muzyką etniczną, głównie pochodzącą z Azji. Zohar Fresco był członkiem nieistniejącej już dziś grupy Bustan Avraham, współpracował z muzykami z całego świata, m.in. Achinoam Nini, Philipem Glassem, Leszkiem Możdżerem.

Na Enter Music Festival Zohar Fresco zaprezentuje zupełnie nowy materiał, stworzony wspólnie z muzykami, z którymi nie spotkał się nigdy wcześniej na jednej scenie w tym składzie. Do wspólnego koncertu Fresco zaprosił : Ghatam’a Suresh’a (bębny indyjskie), Mysore’a A Chandan’a Kumar’a i Antolenno Massinę (akordeonistę). Publiczność zgromadzona w Strzeszynku z pewnością będzie świadkiem wyjątkowego spotkania.

Caecilie Norby jest niekwestionowaną królową duńskiej wokalistyki, jej kolejne płyty od lat podbijają serca europejskiej publiczności tęskniącej za łagodnymi melodiami i pięknym mariażem klasyki i improwizacji. Na swojej najnowszej płycie pt. „Silent Ways” Cæcilie Norby po raz kolejny zebrała zespół, w którego skład wchodzą jedni z najlepszych muzyków jazzowych w Europie. To współczesne ikony jazzu, które mają przynajmniej dwie rzeczy wspólne: każdy z nich samodzielnie prowadzi własną karierę solową na scenie międzynarodowej, a wszyscy podzielają podziw dla wielkiej tradycji amerykańskiego śpiewu, którego wariacje są tematem najnowszego album znakomitej duńskiej wokalistki.

Punktem wyjścia do sesji nagraniowej SILENT WAYS były historie, które mieli wnieś na płytę wszyscy zaproszeni muzycy. I zrobili to. Nguyen Lee pojawił się pięknymi azjatyckimi liniami melodycznymi i oryginalnym bluesowym frazowaniem, Leszek Możdżer przywiódł wirującego wschodnio-europejskiego ducha folku, Robert Ikiz złożył podpis swoim turecko-szwedzkim groovem, podczas gdy Lars Danielsson przypieczętował wszystko swoimi magicznymi melodiami granymi na kontrabasie i wiolonczeli. Filane brzmienie może mieć trochę staromodny wymia. Nie mogliśmy jednak powstrzymać się od połącznia naszych wspólnych tradycji: połączyliśmy historie nowego, barwnego, eksplodującego, między-europejskiego brzmienia jazzu – mówi Caecilie.

Historia Ba Cissoko to 10 lat występów na scenie i  podróży z „nową muzyką świata”. Ich wyróżnikiem jest niezwykle energetyczny groove, który nie zatraca harmonii gry między siedmioma muzykami. W najnowszej odsłonie projektu poza sekcją rytmiczną usłyszymy też  instrumenty dęte, których obecność wyznaczyła punkt zwrotny w karierze zespołu.

Muzycy i wokalista osiedlili się w Marsylii, ale lider zespolu : Ba Cissoko urodził się w miejscowości Koundara w Gwinei. Ba otrzymał tradycyjne wykształcenie muzyczne od swojego mistrza M’Bady Kouyaté, a potem zdobywał kolejne doświadczenia dzięki wielu spotkaniom  takimi artystami jak  Tamalou, Ano Neko “ex Dobet Gnahoré”, Orange Blossom, Ray Léma, Yvistan, i inni.Muzyk, od  dawna gra  ze swoimi młodszymi kuzynami: Sekou Kouyate grającym na korze i Kourou Kouyate (gitara basowa, oraz z grającym na gitarze Abdoulaye Kouyaté i “d’Artagnan’em” perkusji: Laurent’em Rigaud’em znanym jako “Samba” (instrumenty perkusyjne) . W nagraniach ostatniej płyty zespołu wzięli też udział muzycy The Ava Saty Marching Band, orkiesty dętej, którzy po raz pierwszy wystąpili na nowej płycie. Ich muzyczna podróż łączy tradycję z nowoczesnością oraz zdobywa serca publiczności największych festiwali na Świecie. Teraz przyszła kolej na kameralny Enter Music Festival.