Trio Reijseger-Fraanje-Sylla, Henri Texier Hope Quartet i Ambrose Akinmusire Quartet na zakończenie Sopot Jazz Festival 2015

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

10-go października, w sali "COLUMBUS", Sheraton Sopot Hotel, na zakończenie tegorocznej edycji Sopot Jazz Festival usłyszymy trzy składy. Jako pierwsi na scenie pojawi się Ernst Reijseger, Harmen Fraanje i Mola Sylla. Drugim koncertem wieczoru będzie Henri Texier Hope Quartet. Występ Ambrose Akinmusire Quartet zakończy Sopot Jazz Festival 2015.

Reijseger/Fraanje/Mola to wyjątkowe trio, które od roku 2008 tworzą dwaj Holendrzy, wiolonczelista i kompozytor, Ernst Reijseger, porywający swoimi improwizacjami pianista, Harmen Fraanje oraz senegalski pieśniarz i perkusista Mola Sylla. Ich występy  to niezwykłe wydarzenia artystyczne, podczas których afrykańskie i europejskie tradycje muzyczne tworzą interesującą formę o unikatowym brzmieniu.

W rezultacie ich spotkania sprzed siedmiu lat powstała płyta „My Son, My Son, What Have Ye Done”, stanowiąca ścieżkę dźwiękową do filmu wyreżyserowanego przez Wernera Herzoga, a wyprodukowanego przez Davida Lyncha, o tym samym tytule. Ich kolejna płyta, “Down Deep”, na której znalazły się interpretacje kompozycji Giacomo Pucciniego i Malika Mezzadri oraz autorskie utwory skomponowane przez członków tria, uznana została jednym z najlepszych wydawnictw oficyny Winter&Winter. Kolejny album. “Count till Zen” był natomiast pierwszym jazzowym wydaniem w jubileuszowym dla wytwórni roku 2015. Materiał na tę płytę został zarejestrowany w zupełnie wyjątkowych warunkach. Wokalista Mola Sylla, wiolonczelista Ernst Reijseger i pianista Harmen Fraanje nagrywali całość tylko przez jeden mikrofon przestrzenny (surroundowy). W efekcie, wyjątkowość głosu Moli Sylli, w połączeniu z mistycyzmem oryginalnych afrykańskich pieśni, charakterystyczność brzmienia Ernsta Reijesegera (grającego na pięciostrunowej wiolonczeli, wykonanej specjalnie na jego zamówienie) i Steinwaya Harmena Fraanje trafia do ucha słuchacza w najbardziej naturalny, prosty i prawdziwy sposób. Trio uwodzi czystą energią grania akustycznego oraz stworzonym przez siebie spokojnym i lirycznym wszechświatem autorskich kompozycji.

Henri Texier to jedna z najważniejszych postaci we francuskim i europejskim jazzie. Muzyczną przygodę rozpoczął w wieku piętnastu lat od gry na fortepianie w nocnych klubach. Szybko jednak zamienił ten instrument na kontrabas, by móc dołączyć do big bandu Jefa Gilsona. Wtedy też poznał perkusistę Daniela Humaira i razem stworzyli jedną z najlepszych sekcji rytmicznych francuskiej sceny jazzowej wczesnych lat sześćdziesiątych, występując m.in. z takimi amerykańskimi muzykami jak: Don Cherry, Bud Powell, Donald Byrd, Phil Woods, Dexter Gordon i Chet Baker. W połowie lat dziewięćdziesiątych w jego muzyce dużą rolę zaczęły odgrywać motywy północnoafrykańskie.
Jego autorskie projekty to fascynacja jazzem jako muzyką globalną, a jego najnowszy projekt „Henri Texier Hope Quartet” to mieszanka muzyki filmowej i improwizowanej.
Zdaniem krytyka „Daily Telegraph“ w tym artyście „żyje cała historia jazzu, ale przyprawiona wpaniała egzotyką: korsykańskim rynkiem, północnoafrykańską zabawą.”

“Niesamowity młody trębacz i charyzmatyczny lider zespołu z absolutnie wyjątkowym sposobem gry” – tak o Ambrose Akinmusire, amerykańskim muzyku jazzowym, o ponadprzeciętnych zdolnościach instrumentalnych, przed kilkoma laty napisał „The New Yorker”. Jego album „When the Heart Emerges Glistening” nagrany dla legendarnej wytwórni Blue Note został uznany przez Nate Chinen’a, krytyka „New York Times”,  najlepszym albumem 2011 roku.
Ambrose Akinmusire urodził się i wychował w Oakland w Californii. Swoją przygodę z muzyką zaczynał w wieku 3 lat od nauki gry na pianinie. Był częścią zespołu jazzowego Berkeley High School gdzie przykuł uwagę saksofonisty Stevea Colemana. Zanim skończył 18 lat, zdążył już występować u boku takich gwiazd jak: Joe Henderson, Joshua Redman czy Billy Higgins. Będąc studentem Manhattan School of Music, w wieku zaledwie 19 lat, dołączył do zespołu Five Elements i ruszył z nim w trasę. Akinmusire uczęszczał do Instytutu Jazzu imienia Theloniousa Monka w Los Angeles gdzie studiował pod okiem Herbiego Hancocka, Wayne'a Shortera czy Terence'a Blancharda. W 2007 roku wygrał dwa konkursy: Thelonious Monk oraz Carmine Caruso International Jazz Competition. W Nowym Jorku zaczął grywać min. z Vijayem Iyerem, Aaronem Parksem, Esperanzą Spalding czy Jasonem Moranem. Mniej więcej w tym samym okresie przykuł uwagę prezesa Blue Note, Brucea Lundvalla. W 2011 roku wydał tam swój kolejny album “When The Heart Emerges Glistening”, zyskując tym aprobatę wielu krytyków.

CO? –  Sopot Jazz Festival 2015: Dzień 4
KTO? – Ernst Reijseger, Harmen Fraanje, Mola Sylla / Henri Texier Hope Quartet: Henri Texier, Fransois Cornelup, Sebastian Texier, Louis Moutin / Ambrose Akinmusire Quartet: Ambrose Akinmusire, Sam Harris, Harish Raghavan, Justin Brown
GDZIE? – Sala "COLUMBUS", Sheraton Sopot Hotel
KIEDY? – 10/10/2015, 19:30
BILETY? – 90 zł, 80 zł / 80 zł, 70 zł (z Kartą Sopocka)

Tagi: