Tomasz Stańko i Camerata Silesia wystąpią z okazji Urodzin Miasta Katowice

Autor: 
Redakcja

W najbliższą niedzielę, 15 września o godzinie 20:00 w kościele pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach będzie miało miejsce niezwykłe misterium: Ciemne Jutrznie. Tomasz Stańko, zafascynowany śpiewem Cameraty Silesii postanowił wybrać responsoria mistrza kontrapunktu Marc’Antonio Ingegneri'ego oraz melodie chorałowe do programu wspólnego koncertu z zespołem śpiewaków. Partie solowe męskie wykona Wojciech Myrczek - laureat I nagrody i nagrody publiczności Shure Montreux Jazz Voice Competition 2013, a całość poprowadzi Anna Szostak.

W programie koncertu „Ciemne Jutrznie" znajdą się m.in. kompozycje przypisywane Marc’Antonio Ingegneri'emu. Był to XVI wieczny włoski kompozytor, mistrz sztuki kontrapunktu, pod okiem którego pierwsze próby kompozytorskie podejmował sam Claudio Monteverdi. Zabrzmią Responsoria in Hebdomada majore czyli cykle responsoriów: wielkoczwartkowe, wielkopiątkowe i wielkosobotnie przeznaczone na obchody Triduum Paschalnego. „...według aktualnego stanu badań możemy przyjąć, że zachowane w zbiorach oo. Paulinów na Jasnej Górze responsoria tego autora, stanowią unikat w skali światowej, jak dotąd bowiem nie udało się odnaleźć żadnej innej kopii dzieł Ingegneriego – mówi Marcin Konik, muzykolog. (...) Kompozycje te świadczą o znakomitym warsztacie kompozytorskim i posiadają niezwykłą wartość artystyczną. Łacińskie teksty responsoriów mówią o cierpieniu i śmierci Chrystusa.

Nazwa „Ciemna Jutrznia” (łac. Tenebrae) pochodzi od antyfony Tenebrae factae sunt (nastały ciemności). Oznacza modlitwę poranną, odprawianą przez mnichów w kościele jeszcze przed świtem. Podczas jutrzni zapalano świece, które stopniowo gaszono wraz z rozpoczynaniem kolejnych antyfon i responsoriów. Wraz z nastaniem ostatniego psalmu kościół ogarniała ciemność.

 


Na koncercie zabrzmi także chorałowy śpiew wykonywany podczas liturgii wielkiego piątku, czyli tzw. improperia (skargi zbawiciela) połączone z trisagionem. Tekst Popule meus jest  w Polsce dobrze znany w postaci pieśni Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił. Trisagion, to z kolei śpiew wykonywany naprzemiennie po grecku i po łacinie, do tekstu Święty Boże, Święty Mocny, Święty i Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami. Wersety te oddzielają kolejne części improperiów. Połączenie tych tekstów, wraz z niezwykle piękną melodią chorałową stanowi szczególnie poruszający element liturgii wielkopiątkowej.Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia znany jest ze znakomitych interpretacji muzyki dawnej oraz najnowszej. Dysponuje wyróżniającym zespół instynktem muzycznym, pozwalającym odczytywać solistom zarówno kody zawarte w dziełach renesansowych czy barokowych, jak i tych, które napisano współcześnie z przeznaczeniem właśnie dla głosów Cameraty.

Wykonawcy:

Tomasz Stańko -  trąbka

Wojciech Myrczek -  głos

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”

Anna Szostak – dyrygent

 

 

Bilety w cenie 20 i 30 zł do nabycia w sieci ticketpro.pl (salony Empik, sklepy Media Markt), ticketpro.pl oraz przed koncertem.