The Terence Blanchard E-Collective na Palm Jazz Festiwalu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

The Terence Blanchard E-Collective odbywają właśnie trasę koncertową po Europie. Nowy materiał, autorstwa wielkorotnego zdobywcy Grammy - Terenca Blancharda, będzie można usłyszeć w najbliższą niedzielę, 9-go listopada, w Centrum Kultury Jazovia, w Gliwicach, w ramach Palm Jazz Festiwal.

The Terence Blanchard E-Collective to nowy projekt, w którego skład wchodzą jedni z najlepszych muzyków jazzowych, world music i R&B. Muzyka Terence Blanchard E-Collective to zakorzeniona w jazzie podróż w głąb form improwizacji w muzyce jazz fusion, electric oraz hip-hop. Znajdziemy tam też elementy bluesa, funk i R&B. Projekt E-Collective to innowacyjne i niezwykłe podejście do muzyki poprzez odejście od tradycyjnego układu „solista/akompaniament” charakterystycznego dla straight-ahead jazz. Zamiast starych wytycznych pojawia się nowa cecha pozwalająca na ciągłą improwizację każdego z członków zespołu. Każde indywidualne solo jest bardziej wyraziste i wybitne, ale jednocześnie nie przytłacza kolektywnego charakteru muzyki.

założenia muzyka The Terence Blanchard E-Collective ma za zadanie ukazanie wolnej i szerszej metody improwizacyjnej (podobnej do tej z okresu pracy Milesa Davisa nad Bitches Brew), ale też zmierzającej ku muzyce bardziej zorientowanej na groove i w dużej mierze zaaranżowaną. Muzycy zaprezentują ścisły rytm i zorientowaną na bluesa sekcję rytmiczną skomponowaną przez Donalda Ramsey’a (bas) i Oscara Seatona (perkusja) połączoną z relaksacyjnym i funky groovem – Charles Altura (gitara) i Fabian Almazan (inst.. klawiszowe, fortepian, syntezatory). Ta swoista fuzja to ciekawa propozycja dla dużo szerszej publiczności. Być może projekt E-Collective będzie stanowił przełomowy moment w karierze Terence’a Blancharda, sprawiając że fani jazzu zakochają się w rhythm and blues i wice wersa. Album stanowi bowiem fuzję rytmów funk z jazzową formą AABA oraz rozszerzonym solo.

CO? – Palm Jazz Festival: The Terence Blanchard E-Collective
KTO?  – Fabian Almazan, Charles Altura, Terence Blanchard, Donald Ramsey, Oscar Seaton
GDZIE? – Centrum Kultury Jazovia, Gliwice
KIEDY? – 09/11/2014, 18:00
BILETY? – 45 zł

Tagi: