Supersam + 1 startuje koncertem Magdy Mayas i Jędrzeja Łagodzińskiego w Warszawskim Spatifie w czwartek, 18 września 2020.

Autor: 
Redakcja (materiały promocyjne)

Czym jest „Supersam + 1” miłośnicy muzyki improwizowanej wiedzą doskonale. To cykl wystąpień mistrzowskich rozgrywający się głównie wokół muzyki, ale także nie stroniący od innych form artystycznej wypowiedzi jak choćby  performance, multimedia, monodram. To także przestrzeń, w której uznani artyści polscy i ich koledzy z zagranicy, poprzez działania eksperymentalne i nierzadko innowacyjne  szukają zbioru wspólnego w procesie kreacji.

Każdy z wieczorów to występ jednego artysty z zagranicy i jednego artysty polskiego. Na pierwszy ogień podczas tegorocznej, piątej już edycji cyklu, która będzie miała miejsce w Warszawskim Klubie Spatif, idą Magda Mayas i Jędrzej Łagodziński.

Pierwsza z nich to pianistka kompozytorka  i performerka urodzona w 1979 roku, mieszkająca w Berlinie, która w toku swojej znakomitej kariery muzycznej stworzyła fascynujący język improwizatorski czerpiący z technik fortepianowej preparacji i elektronicznych przetworzeń. Magda Mayas to gruntownie wykształcona muzyczka, spod palców której płycnie jużnie muzyczka a intrygująca muzyka przez duże M.

Ma na swoim koncie udane kolaboracje w tak słynnymi postaciami świata improwizacji jak John Butcher, George Lewis, Andy Moor, Eddie Prévost, Phill Niblock, Zeena Parkins, Fred Frith, Hamid Drake, Joelle Leandre, Paul Lovens, Ikue Mori, Ken Vandermark, Nic Collins, Andrea Neumann i Axel Dörne czy Tony Buck.

Mniej imponującym dorobkiem, może pochwaliś się młodszy od Magdy Mayas, Jędrzej Łagodziński, polski saksofonista, kompozytor zamieszkały w Kopenahadze i związany z tamtejszą sceną muzyki poszukującej. Dał się już jednak poznać swoim autorskim projektem LOVE, oraz współpracą z riem The Love And Beauty Seekers, HUM, Downhill Cosmos Tigers, Pimpono Ensemble, Franciszek Pospieszalski Sextet, Jessen/Łagodziński/Friis-Nielsen/Bøje, Sprzedam.Ciekawostką jest z pewnością, że w 2015 roku zagrał w Kopenhadze 4 godzinny koncert improwizowany na saksofon, a jako aktor i muzyk współtworzy awangardowy projekt multidyscyplinarny Troubadours 21. Od czterech lat też  znany jest także jako współzałożyciel niezależnego wydawnictwa płytowego Love & Beauty Music.

 

Tagi: