Stypendia fundacji Guggenheima rozdane!

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. prasowe

Znamy laureatów 91. edycji  konkursu o stypendia Guggenheima. W tym roku Fundacja przyznała wsparcie finansowe 173 artystom. Wśród nagrodzonych nie zabrakło muzyków jazzowych z Kanady i USA.

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima powstała w 1924 roku z inicjatywy Olgi i Simona Guggenheimów. Od tego czasu Fundacja przyznaje pomoc finansową, tzw. stypendia Guggenheima naukowcom, nauczycielom i twórcom, którzy wykazali się wyjątkowym dorobkiem na polu nauki, kultury i sztuki. Laureatami stypendium zostało wielu późniejszych zdobywców Nagrody Nobla. Stypendium przyznawane jest w trybie rocznym ok. 200 kandydatom wyłonionym w wyniku dwóch konkursów: jednym dla obywateli i rezydentów USA i Kanady, oraz w drugim dla obywateli i rezydentów Ameryki Południowej i Karaibów. Kwota stypendium dla jednej osoby waha się obecnie między 30-40 tys. dolarów amerykańskich.

W tym roku nagrodzono 173 artystów. W kategorii Muzyka/Kompozycja nagrodzeni zostali reprezentanci środowiska jazzowego: kanadyjski pianista i kompozytor Darcy James Argue, związany z wytwórnią Tzadik, młody, amerykański kompozytor Matthew Barnson, kompozytor i dyrygent Richard Carrick, trębacz Etienne Charles, doskonale znany czytelnikom Jazzarium, jeden z najznakomitszych współczesnych saksofonistów – Amerykanin Steve Lehman, wykonujący muzykę eksperymentalną, puzonista i kompozytor George E. Lewis oraz Amerykanki Andreia Pinto-Correia oraz Amy Williams.

O stypendia Guggenheima starało się w tym roku aż 3100 artystów.