Startuje marcowa odsłona Jazz Jantar 2017

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

16-go marca startuje kolejna część festiwalu Jazz Jantar. Na scenie klubu Żak wysąpi septet Macieja Sikały. Po nim usłyszymy Quantum Trio. Koncert będzie premierą ich najnowszej płyty Particles & Waves.

W czasie, kiedy pojęcie „jazz” obrosło już w tyle kontekstów i sposobów rozumienia, że w zasadzie nie wiadomo, co dokładnie oznacza, wrzeszczanin Maciej Sikała mógłby być kimś w rodzaju sèvreńskiego wzorca jazzowego saksofonisty. Znany z wierności stylistyce straight-ahead, osiągnął w swojej dziedzinie poziom zgoła mistrzowski.

Biorąc pod uwagę jego przywiązanie do klasycznie pojętego idiomu jazzowego można by wręcz pokusić się o stwierdzenie, że ów kompozytor, pedagog i znakomity instrumentalista jest muzykiem świadomie i konsekwentnie niewspółczesnym.  Niemniej jednak, przy bliższym spojrzeniu okazuje się, że jego droga artystyczna jest o wiele mniej modelowa, niż mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Prawda bowiem jest taka, iż Maciej Sikała, grając rolę ostoi jazzowego saksofonu zawsze pozostawał blisko zjawisk świeżych i kluczowych dla rozwoju sceny jazzowej w Trójmieście, której dzisiejszy obraz trudno byłoby sobie bez niego wyobrazić.

Maciej Sikała jest postacią złożoną. Być może jazz w formule, jaką wrzeszczański saksofonista uprawia nie jest kierunkiem wytyczającym nowe ścieżki, nie ulega jednak wątpliwości, że artysta na swoim miejscu czuje się komfortowo. Nie ubiegając się o przesadny rozgłos (który i tak, będąc instrumentalistą tej klasy, ma w swoim wymiarze zapewniony) realizuje się tworząc z przyjaciółmi muzykę szlachetną, przejrzystą i wartościową, która w dodatku nieodmiennie pozostaje jego wielką pasją.

Jak mówi, tylko ulubiona muzyka uprawiana z w dobrym towarzystwie posiada siłę przekazu będącą w stanie autentycznie przyciągnąć zainteresowanie słuchaczy. Trudno się z tym nie zgodzić, a jako że z pewnością podobne przesłanie przekazuje profesor Sikała swoim studentom, jego wpływ na obecną, coraz lepszą kondycję trójmiejskiego jazzu także jest nie do przecenienia.

Szeroka gama muzycznych inspiracji, wyważona, zbalansowana gra i oryginalna koncepcja autorska to czynniki, które stanowią o sile muzyki Quantum Trio, polsko-chilijskiego składu, którego debiutancki album Gravity dość nieoczekiwanie, (choć w pełni zasłużenie) został ogłoszony debiutem roku 2015 w podsumowaniu portalu polish-jazz.blogspot.com. Michał Jan Ciesielski, Kamil Zawiślak i Luis Mora Matus działają wspólnie od 2012 roku, kiedy to ich ścieżki spotkały się w Codarts University for the Arts w Rotterdamie.

Grając w nieczęsto spotykanej formule saksofon-pianino-perkusja (konsekwencje brzmieniowe ciągnie za sobą zwłaszcza rezygnacja z kontrabasu) wspólnie tworzą nowoczesne trio jazzowe któremu szybko udało się wypracować autorskie, kameralne brzmienie.

Publiczność Klubu Żak miała okazję słyszeć Quantum Trio dość wcześnie - już w 2012 roku zespół zagrał kawiarniany koncert podczas Festiwalu Jazz Jantar. Teraz powracają z premierą drugiej płyty - Particles & Waves.

CO? – Jazz Jantar 2017: Maciej Sikała Septet / Quantum Trio
KTO? – Maciej Sikała Septet: Maciej Sikała, Robert Majewski, Grzegorz Nagórski, Tomasz Klepczyński, Piotr Wyleżoł, Andrzej Święs, Sebastian Frankiewicz / Quantum Trio: Michał Jan Ciesielski, Kamil Zawiślak, Luis Mora Matus
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 16/03/2017, 20:00
BILETY? – 40 zł / 30 zł / 20 zł / 15 zł


 

Tagi: