Startuje 13. Jazz w Ruinach

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

4-go sierpnia, w Ruinach Teatru Victoria, w Gliwicach, startuje 13. edycja festiwalu Jazz w Ruinach. Zainauguruje go koncert Zespołu Jazzowego PSM Gliwice. Drugim koncertem wieczoru będzie występ Szymon Łukowski Quintet. Na zakończenie pierwszego dnia usłyszymy grupę Existenzhengste.

Szymon Łukowski Quintet to nowy projekt saksofonisty, kompozytora i aranżera związanego z trójmiejskim i bydgoskim środowiskiem muzycznym. Do tej pory Łukowskiego można było usłyszeć jako sidemana w takich formacjach jak Piotr Lemańczyk Quartet North czy Jan Konop Big Band.

W grudniu 2014 roku powołał jednak własny skład, w którym występują wibrafonista i marimbafonista Bartek Pieszka, kontrabasista Adam Żuchowski, perkusista Sławek Koryzno oraz Szymon Łukowski jako leader na saksofonach tenorowym, altowym i sopranowym, w kilku utworach rozszerzając instrumentarium o klarnet basowy.

Wyjątkowość kwintetu przejawia się między innymi w tym, że rolę instrumentu harmonicznego powierza się tu naprzemiennie wibrafonowi oraz gitarze, co w połączeniu z saksofonami odświeża formułę klasycznego kwintetu i otwiera nowe przestrzenie brzmieniowe, niemożliwe do uzyskania w składzie, w którym instrumentem harmonicznym jest fortepian.

Stylistyka zespołu oscyluje wokół nowoczesnego jazzu, czerpiąc w równej mierze z osiągnięć współczesnych wykonawców takich jak Gary Burton, Dave Holland i David Binney, jak i mistrzów gatunku jak John Coltrane i Woody Shaw.

Na najnowszym albumie zespołu jako gość specjalny pojawił się austriacki gitarzysta Johannes Riepler, rezydujący od 10 lat w Londynie i będący czynnym uczestnikiem brytyjskiej sceny jazzowej, którego gra wzbogaciła muzykę zarejestrowaną na albumie o nowe kompozycje oraz aranżacje.

Existenzhengste - trzech młodych muzyków z Vorarlbergu i jeden z Wiednia założyło w 2014 roku elektryzujący zespół, który nazwali Existenzhengste [Ogiery/Lęki Istnienia]. Nazwa grupy wskazuje na jej program: pożywką dla twórczości czwórki muzyków, którzy nie chcą iść na żadne kompromisy, jest mieszanką poczucia humoru, rozpaczy i megalomanii. Na koncercie zaprezentowane zostaną wyłącznie kompozycje własne, inspirowane między innymi Swagger-Grooves, postmodernistyczną muzyką dętą i Free Jazz.

CO? – 13. Jazz w Ruinach: Zespół Jazzowy PSM Gliwice / Szymon Łukowski Quintet / Existenzhengste
KTO? – Zespół Jazzowy PSM Gliwice: Paweł Regiewicz, Małgorzata Cebulska, Michał Jagoda, Jan Wójcik, Justyna Wieczorek, Joanna Szołtysik, Cezary Gołembski, Paweł Wałach, Zuzanna Górnicka, Szymon Sosada, Katarzyna Mazur, Jarosław Spałek / Szymon Łukowski Quintet: Szymon Łukowski, Bartek Pieszka, Adam Żuchowski, Sławek Koryzno, Hannes Riepler / Existenzhengste: Andreas Broger, Alexander Kranebetter, Johannes Bär, Alexander Yannilos
GDZIE? – Ruiny Teatru Victoria, Gliwice
KIEDY? – 04/08/2017, 18:00
BILETY? - wstęp wolny

Tagi: