Spontaneus Chamber Music vol.1 - czyli nowa płyta Fundacji Słuchaj!, nowego tria Olak/Zakrocki/Wielecki do słuchania do lubienia.

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne (MIkołaj Wielecki)
Krzysz Machowina (Marcin Olak)
Krzysz Machowina (Patryk Zakrocki)

Dobiega końca pierwszy tydzień nowego roku i tak jak to było dokładnie rok temu pora najwyższa ogłosić kolejną płytę w serii Fundacji Słuchaj! Marcin Olak / Patryk Zakrocki / MIkołaj Wielecki - SPontaneus Chamber Music vol. 1.

Do tej pory jej nakłdem ukazały się KOMEDA AHEAD tria Oleś Brothers & Chsitropher Dell, MYRIAD DUO - Dominika Strycharskiego i Rafała Mazura, NIGHT TALKS - duetu Wojciech Jachna i Ksawery Wójciński oraz SESTO ELEMENTO Macieja Garbowskiego, Piotra Damasiewicza i Williama Soovika.

Teraz czas na zupełnie nowy zespół, który tak na marginesie powstał w trakcie ubiegłorocznej edycji festiwalu Ad Libitum, kiedy 10 polskich znakomitych improwizatorów zebrało się w Ad Libitum Ensemble i poprowadzonych zostało do wielkiego finału festiwalu w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego przez wybitnego pianistę Agustiego Fernandeza. Efekty tej współpracy, a także pozostałe trzy koncerty urodzinowej rezydencji katalońskiego pianisty w Warszawie, wydane zostały także przez Fundację Słuchaj w zawierającym 4 CD boxie "River, Tiger Fire". Wówczas, gitarzysta Maricn Olak i skrzypek Patryk Zakrocki spotkali się po raz pierwszy. Najpierw na próbie, podczas której pracowali pod okiem Krzysztofa Knittla nad Schaefferowską kompozycją Media, potem już w w pełni improwizowanych próbach z Agustim Fernandezem. 

Połączenie w jeden zespół tak różych osobowości muzycznych było bardzo ryzykowanym przedsięwzięciem. Wszyscy to przecież silni liderzy, muzycy z ogromnym już dzisiaj doświadczeniem i dorobkiem, mający własne, niekiedy bardzo jasno sprecyzowane poglądy na szukę i rozwijający je w niekiedy zupełnie odmiennych kierunkach, ale że w obrębie tej wspaniałej w swej różnorodności grupie akurat Olak i Zakrocki postanowią działać dalej razem przewidzieć nie było sposobu. Tym bardziej to cieszy, że dzisiaj, z perspetywy czasu, finału festiwalu i powstałej na Sponataneus Chamber Music vo.1 muzyce, zadziwiające wydaje się, że artystyczne drogi tych wspaniałych muzyków nigdy wcześniej się nie przecięły. 

Wsparci tlentem i wyobraźnią perkusisty Mikołaja Wieleckiego stworzyli trio, nową fomacje na polskiej scenie improwizawanej. Już inedługo, bo przecież w niedzielę 10 stycznia wystapią podczas promocyjnego koncertu w Pardo To Tu swojej nowej płyty. A my oddajemy Wa w ręce muzykę, której nie spodziewaliśmy się i która w swojej ulotności i kolorze bardzo nas zachwyca. Bierzecie i słuchajcie jej wszyscy!

 

 

Marcin Olak / Patryk Zakrocki / MIkołak "Miki" Wielecki - Spontaneus Chamber Music vol. 1 by Jazzariumpl on Mixcloud