Rusza 26. Festiwal Kultury Żydowskiej

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

W najbliższą sobotę 25-go czerwca, rozpoczyna się 26. edycja krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej. FKŻ to szansa na bliskie spotkanie z żydowską historią, kinem, literaturą, kuchnią... dość powiedzieć, że pogram festiwalu to 285 wydarzeń, każdy znajdzie coś dla siebie, ale oczywiście nas najbardziej interesują wydarzenia muzyczne, bez których festiwalu wyobrazić sobie nie sposób.

Muzyka prezentowana w ramach festiwalu jest tak różnorodna jak sama kultura żydowska, w całej swojej historycznej i geograficznej rozciągłości -  od szacownego śpiewu kantorów, po wspólczesne brzmienia klubowe prosto z Tel Aviwu. Poniżej kilka rekomendacji. Pełny program dostępny oczywiście na stronie festiwalu.

(Ważna i wielce pozytywna informacja – wszystkie koncerty z Synagogi Tempel jak i koncert finałowy festiwalo na ul. Szerokiej bedą transmitowane na żywo w internecie, za pośrednictwem festiwalowej strony).

26 czerwca. Ola Bilińska Libelid w Cafe Cheder.

Rok temu Ola Bilińska zauroczyła mnie koncertem projektu “Berjozkele” poświeconego kołysankom jidisz (na jazzarium można znaleźć również kilka słów o tej płycie). Teraz wraca do Cheder Cafe ze zbiorem piosenek miłosnych – muzyczny fragment poniżej pozwala sądzić, że będzie równie tajemniczo co romantycznie.

27 czerwca. Glass House Orchestra w Synagodze Tempel.

Frank London to właściwie stały rezydent festiwalu, co roku właściwie w nowym projektem. Glass House Orchestra prezentuje żydowską muzykę z terenów (i czasów) cesarstwa Austro-Węgierskiego). Warto zwrócić też uwagę na gitarzystę Arama Bajakiana w składzie zespołu, który nagrał kilka bardzo ciekawych płyty dla Tzadik Records.

Tradycją festiwalu są też jam session w krakowskiej Alchemii, od północy, często do białego rana. Możecie być pewni, że spotkacie tam Franka Londona z zespólem w poniedziałkowy wieczór jak przez resztę tygodnia.

28 czerwca. Kronos Quartet & David Krakauer w Synagodze Tempel.

Kronos Quaret oraz David Krakauer wykonają razem niezwykłą, misterną kompozycje Osvaldo Golijova “The Dreams and Prayers if Isaac The Blind”. Wykonawcy ani repertuar nie wymagają na prawdę dodatkowej rekomendacji. (Warto wspomnieć, że bardzo udane wykonanie zostało wydane kilka lat temu przez nasze rodzime Multikulti).

 

29 czerwca. Ouzo Bazooka w Alchemii

Coś dla sympatyków gitarowych brzmień, odrobina psychodelii, hard rocka. Lider grupy dał się już poznać festiwalowej publiczności jako frontman zadziornie rock'n'rollowego Boom Pam.


30 czerwca. Selda Bagcan & Boom Pam w Synagodze Tempel.

Dowód na to, że muzyka to porozumienie ponad wszelkimi granicami czasu i przestrzeni. Selda Bagcan rozpoczęła karierę w latach 70tych, śpiewa tradycyjne piosenki tureckie, była przetrzymywana w więzieniu z powodu swojego zaangażowania politycznego. Boom Pam tworzą muzyką ewidentnie inspirowaną psychodelicznym rockiem lat 70tych, nic dziwnego, że obie strony znalazły na scenie współny język.


1 lipca. Diwan Saz w Synagodze Tempel.

Diwan Saz wystąpili na festiwalu zaledwie kilka lat temu, ale ich powrót cieszy mnie ogromnie – to spotkanie na jednej scenie kultury arabskiej i żydowskiej. Piękny jest symboliczny aspekt tegoż spotkania, jeszcze piękniejsza muzyka, ostatni koncert Diwan Saz wspominam jako muzykę pełną mistycznej magii.

Piątkową noc można kontynuować w Alchemii na koncercie rock'n'rollowo klezmerskiego Unternationale albo przy klubowych brzmieniach wprost z egzotycznego klubu Teder w ramach sesji “Krakow Meets Tel Aviw” na Barce.


2 lipca. Shalom na Szerokiej.

Koncert finałowy nazywany żydowskim Woodstock, jakieś 7 godzin muzyki, wystąpią na pewno ponownie wybrane gwiazdy festiwalu, bedą niespodzianki. Gwiązdą wieczoru ma być jednak formacja The Apples. Kto pamięta koncert otwierający festiwal kilka lat temu ten wie – The Apples grają zabójczo radosny, zaraźliwie taneczny funk przyprawiony winylowym scratchem – polecam bardzo gorąco. Będzie groove.

 

3 lipca. Totemo w Cheder Cafe.

Epilog festiwalu, coś dla sympatyków brzmień elektronicznych, trip-hopu, intrygująco zaaranżowanych piosenek.

 

Tagi: