Radek Nowicki Quartet oraz Cracow Jazz Collective na Letniej Akademii Jazzu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Radek Nowicki Quartet oraz Cracow Jazz Collective, usłyszymy 20-go lipca, w klubie Wytwórnia, w Łodzi, w ramach X. Letniej Akademii Jazzu.

Radek Nowicki to saksofonista tenorowy i sopranowy. Jest absolwentem Wydziału Jazzu w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Laureat III miejsca na 13th Montecarlo Jazz Soloist Competition. Współtwórca płyty „Pathfinder” Nowicki/Święs/Frankiewicz TRIO, nominowanej do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk” w kategorii Jazzowy Album Roku 2012.

Jako sideman współpracował i występował z wieloma wybitnymi postaciami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej oraz rozrywkowej: m.in. Zbigniewem Namysłowskim (Big Band), Tomaszem Stańko (w projekcie Peyotl realizowanym z Andrzejem Smolikiem) , Michałem Tokajem, Grzegorzem Karnasem, Agą Zaryan, Moniką Borzym czy Andrzejem Smolikiem. Występował na wielu festiwalach, takich jak London Jazz Festival, Baku Jazz Festival, Warsaw Summer Jazz Days, Bordeux Jazz Festival, 12 Points Jazz Festival (Dublin) czy Jazzy Colors Jazz Festival (Paryż).

Cracow Jazz Collective to młody zespół jazzowy pod przywództwem Mateusza Gawędy. Zespół powstał w Krakowie, gdzie muzycy poznali się na Akademii Muzycznej, co zaowocowało przyjaźnią zarówno na tle muzycznym, jak i personalnym. Niezwykłe zgranie zespołu wynika także z tego, iż jego członkowie współpracują ze sobą na co dzień w wielu formacjach, zaś podobne postrzeganie muzyki w połączeniu z przyjemnością grania przekłada się na odbiór słuchaczy.

Cracow Jazz Collective czerpie garściami ze stylistyki lat 60-tych, inspiracje muzyczne czerpie z dorobku takich gwiazd jazzu, jak John Coltrane, Charles Mingus, Ornette Coleman, Krzysztof Komeda oraz Andrzej Trzaskowski. Zespół tym samym jest idealnym kandydatem do przypomnienia wyjątkowego nagrania „Seant” Andrzeja Trzaskowskiego, któremu poświęci część swojego koncertu. Nowoczesna interpretacja kompozycji Trzaskowskiego w ich wykonaniu pokaże, że nagrania dokonane w Polsce dokładnie 50 lat temu mogą być nadal aktualne i świeże.

Podczas występu w Wytwórni zespół w głównej mierze zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty „No More Drama”, na którą składają się kompozycje Mateusza Gawędy - trzy dramaty jazzowe połączone w jedną całość. Utwory zostały skomponowane koncepcyjnie w taki sposób, by zachować indywidualność każdego z muzyków poprzez otwarcie form, które pozwala miejscami na improwizację.

CO? - X. Letnia Akademia Jazzu: Radek Nowicki Quartet / Cracow Jazz Collective
KTO? – Radek Nowicki Quartet: Radek Nowicki, Michał Miskiewicz, Katarzyna Pietrzko, Andrzej Święs / Cracow Jazz Collective: Cyprian Baszyński, Dominik Mietła, Marcin Ślusarczyk, Sławomir Pezda, Bartłomiej Prucnal, Mateusz Gawęda, Alan Wykpisz, Dawid Fortuna
GDZIE? – Klub Wytwórnia, Łódź
KIEDY? – 20/07/2017, 19:00
BILETY? – 35 zł / 25 zł

 

Tagi: