Rímur - o Wikingach, Islandii i pieśniach - Trio Mediaeval and Arve Henriksen po raz pierwszy nagrali płytę razem.

Autor: 
Redakcja (materiały wydawcy)

Jaką muzykę mógł słyszeć Arnarson w Rivedal? Jakie pieśni przywieźli wikingowie na Islandię, a jakie zastali na miejscu?

To niektóre z podjętych tu pytań. Przy gościnnym udziale trębacza Arve Henriksen, Trio Mediaeval prezentuje materiał łączący średniowieczną i tradycyjną muzykę z Islandii i Norwegii z improwizacją.

Wedle tradycji Norweg Ingólfr Arnarson był pierwszym nordyckim osadnikiem na Islandii,  założył Reykjavík w 874 roku. W XX wieku w mieście stanął jego pomnik, a jego kopię postawiono w wiosce rodzinnej Arnarsona, Rivedal, na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Dwie statuy zwrócone do siebie twarzami

Te niejako obserwujące się wzajemnie, przez morze, pomniki stały się punktem wyjścia koncepcji albumu Rímur, siódmego wydawnictwa Tria Mediaeval w barwach monachijskiej oficyny wydawniczej.

Wato zwrócić uwagę, że Henriksen, co prawda często dołączał do Tria Mediewal podczas koncertów i wraz z nim pojawił się też niedawno na płycie Sinikki Langeland The Magical Forest , to jednak Rímur jest ich pierwszą dużą kooperacją zarejestrowaną na płycie.

Materiał zarejestrowano w lutym 2016 w Munich’s Himmelfahrtskirche. 

Tagi: