Pytania Kurta Ellinga

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Fani talentu Kurta Ellinga cieszą się jak dzieci. W piątek czyli 23 marca 2018 roku na póki sklepowe trafiła najnowsza płyta wokalisty zatytułowana The Questions.

Tym razem jest to album studyjny będący, jak czytamy w notkach wydawcy, muzyczną odpowiedzią na trapiące nasz świat niepokoje, pochylający się językiem sztuki nad wyzwaniami osobistymi, politycznymi globalnymi, duchowymi i egzystencjalnymi, a także próbujący wskazać nadzieję na przyszłość. A oto niektóre z arcyważnych i fundamentalnych pytań stawianych przez lidera na płycie: Czym jet życie? Dlaczego jest tyle cierpienia i bólu? Gdzie jest źródło mądrości?

Do tego artysta zdecydował sięgnać w przeważającej większości po utwory nie własnego autorstwa,ale po utwory napisane czy to przez Boba Dylana, Paula Simona czy standardy z Great American Songbook. Jedynie dwa spośród dziesięciu składających się na album utworów wyszły spod jego pióra.

„The Questions” to, jak zapewne nie uszło Waszej uwadze druga płyta słynnego tenora wydana w barwach OKeh Records/Sony Music Masterworks.

Producentem płyty jest, a jakże Branford Marsalis, który zagrał na płycie w trzech kompozycjach.Ja iwęc widać zapoczątkowań w 2016 roku współpraca poskutkowała nie tlyko wspólnym nagraniem nominowanej do Grammy płyty „Upward Spiral!” i międzynarodową trasą koncertową, ale rozciągnęła się także na kolejne aktywności Ellinga.

Jakkolwiek doniosłe sprawy podejmowane są na płycie „The Questions” pamiętajmy też, że jak mawia Elling (my muzycy czyli on Branford Marsalis i towarzyszacy im koledzie) jesteśmy tu po to żeby zagrać wielkie melodie i wyrażić autentyczne emocje”. Zapamiętamy to podobnie jak stawiane przez Ellinga pytania i z pewnością wrócimy do nich gdy przyjdzie czas na recenzję płyty.

A oto pełny skład zespołu towarzyszącego wokaliście:  John McLean – gitara, Joey Calderazzo, Stu Mindeman fortepian i organy, Clark Sommers kontrabas, Branford Marsalis – saksofon sopranowy i tenorowy, Marquis Hill flugelhorn i Jeff “Tain” Watts – perkusja oraz kompletna lista utworów:

1. A Hard Rain's A-Gonna Fall (feat. Branford Marsalis & Jeff "Tain" Watts)

2. A Happy Thought (feat. Stu Mindeman)

3. American Tune

4. Washing of the Water

5. A Secret in Three Views (feat. John McLean & Stu Mindeman)

6. Lonely Town (feat. Joey Calderazzo & Marquis Hill)

7. Endless Lawns (feat. Marquis Hill)

8. I Have Dreamed (feat. Branford Marsalis)

9. The Enchantress (feat. Joey Calderazzo)

10. Skylark (feat. Stu Mindeman)

Tagi: