P.Unity w Pardon, To Tu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Grupa P.Unity wystąpi 5 listopada, w warszawskim klubie Pardon, To Tu.

P.Unity to dziesięcioosobowy, warszawski projekt osadzony w funkowej stylistyce. Zainspirowani działalnością artystów spod znaku Parliament / Funkadelic, mniej popowymi dokonaniami Prince’a czy koncertowym dorobkiem D’Angelo i Soultronics, muzycy chcą odczarować obraz funku rozumianego dziś często jako easy-listeningowe brzmienie rodem z dyskotek statków wycieczkowych.

Funk P.Unity to nie cekiny i brokatowe dzwony - to ukłon w stronę psychodelicznego oblicza George’a Clintona i brudnych brzmień Sly & The Family Stone, to bardziej nieuchwytny nastrój niż czysto techniczne określenie gatunkowe. Zespół buduje swoje brzmienie czerpiąc również z dorobku licznych spadkobierców funkowej stylistyki - od hiphopowych gigantów jak Snoop Dogg czy A Tribe Called Quest, przez neosoulową scenę spod znaku Soulquarians, po beatowych i elektronicznych innowatorów skupionych wokół labelu Brainfeeder. Nie brakuje też wpływów jazzu, na którym wychowała się spora część grupy.

P.Unity funkcjonuje w niemal niezmienionym składzie od 2014 roku. Zespół ma na koncie dobrze przyjętą EPkę „Mango” (2017), która otworzyła grupie drzwi na wiele polskich scen. Materiał dotarł również do legendy polskiego jazzu - Michała Urbaniaka, który zaprosił P.Unity do współpracy przy ostatnim albumie projektu Urbanator Days - „Beats & Pieces”. Na płytę trafiły dwa utwory zaaranżowane i nagrane przez zespół - „P.Lex” i „Wasabi Vibe” i zostały docenione przez polskie media.

Pierwszy album długogrający P.Unity - „Pulp” ukazał się jesienią 2018 roku nakładem U Know Me Records i został nominowany do Fryderyka. Mimo wciąż powiększającego się dorobku studyjnego grupa najpewniej czuje się w warunkach koncertowych. Zespół ma za sobą występy na większości ważnych polskich festiwali m.in. Opener, OFF, Spring Break, Up To Date czy Soundrive, został też świetnie przyjęty na koncertach klubowych w całej Polsce.

CO? – P.Unity
KTO? – Jędrzej Dudek, Maciej Sondij, Sara Jaroszyk,  Weronika Grzesiewicz, Miłosz Oleniecki, Rafał Dutkiewicz, Adrian Manowski, Michał Łuka, Radek Nowak, Witold Haliniak
GDZIE? – Pardon, To Tu, Warszawa
KIEDY? – 05/11/2019; 20:45
BILETY? – 39 zł/ 49zł

Tagi: