Projekt "Sagrada Familia" Krzysztofa Kobylińskiego w czwartkowej odsłonie Palm Jazz

Autor: 
Redakcja

Podczas czwartej odsłony tegorocznego festiwalu Palm Jazz 18. października w gliwickim Mrowisku Krzysztof Kobyliński przedstawi projekt „Sagrada Familia” z udziałem wybitnych muzyków klasycznych - Stanisław i Jekaterina Drzewieckich oraz artystów etnojazzowych:Reut Rivki Shabi, Dimy Gorelika,Toma Dayana i Borisa Malkowskiego oraz legendy polskiego i światowego jazzu Zbigniewa Namysłowskiego. 

Pianista i kompozytor Stanisław Drzewiecki jest laureatem Konkursu Eurowizji oraz Konkursu pianistycznego im. Rachmaninowa w Moskwie. Występował na najlepszych scenach świata, m.in. w Carnegie Hall, Opera City Tokio oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Nagrał kilkanaście albumów, wśród nich jeden ze statusem złotej płyty. Artysta kształcił się pod kierunkiem profesorów: Viery Nosiny, Tatiany Shebanovej, Wiktora Mierzanowa i Andrzeja Jasińskiego.

Jekaterina Drzewiecka to utalentowana pianistka, laureatka wielu konkursów fortepianowych, m.in. konkursu im. Rubinsteina we Francji i uczestniczka licznych festiwali muzycznych. Gościła w wielu słynnych salach koncertowych, jak np. Konserwatorium w Moskwie, Paryżu, czy Helsinkach. Brała udział w kursach mistrzowskich u wybitnych pedagogów, w tymu Diny Yoffe i Andrzeja Jasińskiego.

KK Pearls tworzą: Krzysztof Kobyliński – instrumenty klawiszowe, Reut Rivka Shabi – śpiew, Dima Gorelik – gitary, Boris Malkowsky – bayan i Tom Dayan  – perkusja. Gościnnie w  projekcie wystąpi saksofonista Zbigniew Namysłowski.

Krzysztof Kobyliński charyzmatyczny pianista i kompozytor, pomysłodawca i inicjator festiwalu PalmJazz. Zorientowany w stronę jazzu, etno i muzyki elektronicznej. Przewodził wielu znanym i cenionym zespołom muzycznym. Artysta tworzy w oparciu o inspiracje z podróży po całym świecie, łącząc ze sobą elementy różnych kultur. W jego autorskich projektach KK Plus oraz Sessions wzięło udział wielu wybitnych muzyków z całego świata, m.in.: Clarence Penn, Joey Calderazzo, Zbigniew Namysłowski, Fima Ephron, Vladiswar Nadishana, David Kuckermann i inni. Nagrał kilkanaście albumów. Komponował muzykę dla filmu, teatru, a także dla dzieci. Jest laureatem międzynarodowych konkursów fortepianowych i kompozytorskich oraz twórcą HH Poland studio, niekomercyjnego przedsięwzięcia wspierania twórczości artystów muzyków.

Reut Rivka Shabi wokalistka śpiewu klasycznego i jazzu, posługuje się też biegle elementami folkloru greckiego, macedońskiego i izraelskiego. Jest bardzo wszechstronna, z dużą swobodą wykonuje partie wokalne w muzyce klasycznej, jak również w przedsięwzięciach z pogranicza muzyki improwizowanej i etnicznej. Studiowała u takich sław jak Rita Dams czy Jill Feldman. Współpracuje z Jerusalem IBA Symfonic Orchestra oraz Królewskim Konserwatorium w Hadze. Jest stale obecna w holenderskim radiu. Koncertowała W Europie, Izraelu i USA. Bierze udział w artystycznych projektach muzycznych Krzysztofa Kobylińskiego.

Dima Gorelik uczeń  Arniego Lawrence’a. Muzycy, z którymi współdziałał, to m.in.: Max Roach, James Moody, Anat Cohen, Eli Degibri, Avishai Cohen, Omer Avitai, Nizar Francis, Itamar Dohari, Johnathan Avishai. Na stałe współpracuje z Krzysztofem Kobylińskim. w swojej grze wykorzystuje różnorodne elementy muzyki z okolic Morza Śródziemnego.

Boris Malkowsky akordeonista, pianista, kompozytor i wszechstronny improwizator. To wymykający się klasyfikacjom artysta, poszukujący inspiracji niezależnie od ograniczeń gatunkowych. Łączy jazz z folkiem, muzyką klasyczną i tradycyjnymi żydowskimi nutami. Wziął udział w ponad pięćdziesięciu projektach teatralnych. Jego nazwisko pojawiło się na ponad trzydziestu albumach muzycznych, w tym dwóch autorskich. Występował na festiwalach w wielu krajach europejskich, a także w USA i Chinach.

Tom Dayan perkusista grający również na instrumentach ludowych. Ukończył Wydział Kompozycji Konserwatorium w Tel-Aviw'ie. Koncertował i nagrywał w wielu krajach Europy, min. w Polsce z Krzysztofem Kobylińskim, Nadishaną oraz Dimą Gorelikiem.

Zbigniew Namysłowski wybitny saksofonista jazzowy, aranżer i kompozytor. Legenda polskiego jazzu. Multiinstrumentalista – z wykształcenia wiolonczelista, z wyboru puzonista, saksofonista altowy i sopranowy, także flecista. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy nagrał płytę za granicą (album „Lola” dla Decca UK). Jego dyskografia obejmuje dziś ponad 30 autorskich płyt. Zasadniczy wpływ na stylistykę muzyki Namysłowskiego ma jego fascynacja polskim folklorem oraz znajomość sonorystyki amerykańskiego jazzu. Jego styl gry odznacza się swoistym, intensywnym żarem i napięciem. Przez wiele lat był artystą nie tylko kreującym nowe jazzowe stylistyki, ale i promującym wykonawców, którzy w jego zespołach zdobywali muzyczne doświadczenie. Otaczając się najlepszymi polskimi muzykami, miał łatwość budowania nowych zespołów, w których dawał innym artystom możliwość autokreacji.. Koncertował na licznych festiwalach i trasach we wszystkich krajach Europy oraz w USA, Kanadzie, Indiach, Australii, Nowej Zelandii, Izraelu, Afryce Południowej, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Szwecji, Austrii oraz na Kubie.

18.10.2012, Gliwice

Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko, godz. 19:00