Premiera drugiego albumu The Universal Quartet

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. prasowe

"Light" to najnowszy album The Universal Quartet, będący jednocześnie kontynuacją historycznego spotkania przedstawicieli współczesnej europejskiej sceny jazzowej Kaspera Tranberga i Krestena Osgooda z amerykańskimi legendami Yusefem Lateef i Adamem Rudolphem.  25 marca za sprawą ILK Records płyta pojawi się na sklepowych półkach i będzie drugą po „The Universal Quartet and Yusef Lateef” wydanej w 2009 roku.

Istotą muzyki zawartej na „Light” są brzmienia powstałe z relacji dźwięków wytwarzanych przy użyciu naturalnych materiałów od wieków wykorzystywanych do tworzenia muzyki: drewna, skóry i metalu. A to za sprawą pokaźnego arsenału instrumentalnego, jaki usłyszymy na tej płycie: m.in. trąbka, saksofon, skrzydłówka, kornet, różnego rodzaju flety, kongi, bębny, gongi, czy instrumenty perkusyjne. Z jednej strony Lateef i Tranberg oraz Osgood i Rudolph z drugiej wykreowali wspólnie ponadczasowe dźwięki, które ukazują nasze naturalne  ludzkie ograniczenia, wskazując jednocześnie na niezwykłe, nadprzyrodzone właściwości muzyki, które pozwalają wznieść się ponad wszelkie zahamowania, które w sobie nosimy. Muzycy w mistrzowski sposób udowadniają, że muzyka w swej szczodrości oddziałuje na nasze zmysły niczym doskonałe antidotum.

The Universal Quartet powstał w 2008 roku z inicjatywy skandynawskich muzyków: trębacza Kaspera Tranberga i perkusisty Kresten Osgood, którzy znani są z wielu kolaboracji m.in. z takimi muzykami, jak: Paul Bley, Sam Rivers, Marc Ducret, czy John Tchicai. Yusef Lateef legenda amerykańskiego jazzu debiutował w 1949 u boku Dizzy Gillespiego, w późniejszym czasie współpracując z jednymi z największych w świecie jazzu, wśród których przydarzyli się Count Basie, John Coltrane, Charles Mingus, Cannonball Adderley, Joe Zawinul i Art Blakey. Lateef uważany jest za jednego z najlepszych improwizujących flecistów, a oryginalne brzmienie jego saksofonu rozpoznawalne jest na całym świecie. Dzisiaj 93-letni multiinstrumentalista nadal gra z niesłabnącą siłą, choć współpraca przy tworzeniu „Light” jest jednym z trzech studyjnych nagrań, jakich dokonał w ciągu ostatnich 13 lat, z czego dwa z The Universal Quartet. Adam Rudolph to z kolei mistrz perkusji i kompozytor. Z Lateefem współpracuje już od 25 lat, znany jest również m.in. ze współpracy z Donem Cherrym, Samem Riversem, Pharaoh Sandersem, Wadada Leo Smithem oraz z Go: Organic Orchestra i Moving Pictures, których jest liderem.

Antenna                     

1.425              

Cobra            

For Randy Weston                        

Fratres in Aeternum                   

1.1875                        

Brother Yusef

Death in the Morning        

Cobra - Postlude