Posłuchaj: Święto Wiosny - Sir Simon Rattle i Berlińscy Filharmonicy

Autor: 
Redakcja

Kiedy włączyliśmy tę płytę zza chmur wyszło słońce... Serio. Święto wiosny - Le Sacre du Printemps Igora Strawińskiego w tym roku świętuje 100 lecie swojego prawykonania. Z tej Berlińscy Filharmonicy pod wodzą swego, żegnającego się już z tą orkiestrą, dyrektora - Sir Simona Rattla nagrali je na płycie. Tutaj możemy przepremierowo posłuchać albumu w całości. Rocznica premiery przypada na 27 marca. 

"To chyba nie przypadek, że "Święto wiosny" Strawińskiego , prawdziwie przełomowe dzieło XX wieku na tak wiele sposobów, miało swoją premierę właśnie się w 1913 roku, tuż przed wybuchem klęsk, o rozmiarach nieznanych dotąd ludzkości. Strawiński chciał uchwycić przemoc, to wrażenie pękania i otwierania się ziemi - uczucia, które towarzyszyły mu każdego roku, gdy obserwował rosyjską wiosnę. Na nieco głębszym poziomie to metafora zmęczonego, wyczerpanego świata , który jak okręt, nieodwracalnie płynie w stronę przepaści. " - mówi Sir Simon Rattle. 

Sir Simon Rattle nie pierwszy raz staje nad partyturą "Święta Wiosny". W swoim czasie sporą popularnością cieszył się w Polsce film "Rytm to jest to", w którym Rattle do spółki z choreografem Roystonem Maldoomem przygotowują inscenizację tego baletu, angażując uczniów i młodzież - jak to mówią dyrektywy unijne: zagrożoną wykluczeniem społecznym. 

W świętowanie rocznicy premiery "Le Sacre du Printemps" włączył się także jeden z naszych ulubieńców -  Vijay Iyer, który na zamówinie na zamówienie Carolina Performing Arts przygotowuje multimedialne widowisko „Radhe Radhe: Rite of Holi” - muzyczną interpretację hinduistycznego święta wiosny i radości. Tego dnia ludzie wybiegają na ulicę i na znak jedności z Krishną i Radhą obsypując się wielobarwnym pyłem łączą się w ekstatycznym tańcu. Na spektakl złoży się muzyka Iyera oraz film nagrany podczas obchodów tego święta w Indiach przez innego Amerykanina pochodzenia indyjskiego - Prashanta Bhargavę.

 

RADHE RADHE: RITES OF HOLI from Khushi Films on Vimeo.

Tagi: