Polska trasa koncertowa Joshua Abrams Natural Information Society

Autor: 
Redakcja

W dniach 4-10 marca odbędzie się trasa koncertowa formacji Natural Information Society chicagowskiego kontrabasisty Joshuy Abramsa, promująca nowy album zatytułowany „Represencing”, który ukazał się w ubiegłym roku pod szyldem Eremite Records. Zespół wystąpi w składzie: Joshua Abrams - guimbri, kontrabas, Lisa Alvarado – harmonium, Artur Majewski - trąbka, kornet, syntezator oraz Kuba Suchar - perkusja.

Osnową muzyki Natural Information jest guimbri, trzy-strunowy instrument używany przez Gnawa z północnej Afryki podczas ceremonii uzdrawiania. Gnawa to nazwa członków mistycznego bractwa, muzyków i tancerzy, którzy wierzą, że przez graną przez siebie muzykę i odprawiane ceremonie zyskują moc uzdrawiania ludzi. Abrams grając utwory w różnych konfiguracjach- solo, trio i kwartet- tworzy muzykę, która łączy hipnotyzujące brzmienie afrykańskiej guimbri ze współczesną muzyką transową, samplami i jazzowym instrumentarium.

Pierwszy album formacji Natural Information ukazał się wyłącznie w wersji winylowej dla wytwórni Eremite, a w jej nagraniu brali udział m.in. gitarzysta Jeff Parker i perkusista Hamid Drake.  Abrams realizuje swój projekt także z udziałem innych muzyków, tym razem duetu Mikrokolektyw, który stworzyli po rozpadzie grupy Robotobibok, muzycy z Wrocławia  - perkusiststa Kuba Suchar i trębacz Artur Majewski.

W swoich kompozycjach wyraźnie nawiązują do muzyki legendarnego duetu Don Cherry i Ed Blackwell. Do podstawowego instrumentarium – trąbka i perkusja - dodają jednak różnego rodzaju perkusjonalia, syntezatory (moog) czy samplery. Muzycy zespołu współpracowali z wieloma muzykami sceny Chicagowskiej m.in. z Robem Mazurkiem, Nori Tanaką,  Jasonem Ajemianem i ostatnio Joshem Abramsem. Dla chicagowskiej wytwórni Delmark duet nagrał album „Revisit”. Mikrokolektyw stał się w ten sposób pierwszym europejskim zespołem avant-jazzowym nagrywającym dla tej wytwórni w jej całej, blisko 60-letniej historii.

Plan trasy

04.03.13 - Kraków, Re

05.03.13 - Zielona Góra, BWA

07.03.13 - Warszawa, Cafe Kulturalna

08.03.13 - Łódź, Bajkonur

09.03.13 - Poznań, Dragon

10.03.13 - Wrocław, OPT