Płyta, którą chcesz mieć choć może jeszcze o tym nie wiesz

Autor: 
Redakcja

Nie wierzysz? Sceptycyzm utrzymać się może gdy na wieść, że tytuł tego albumu brzmi: „A Road To Jajouka” - droga do Jajouki, wioski położonej w górach południowego Maroka. Ale nie przestawaj czytać! Na płycie grają bowiem Ornette Coleman, John Zorn, Medeski Martin & Wood, Marc Ribot, Lee Ranaldo (Sonic Youth), czy Flea (Red Hot Chilli Peppers). Autorem liner notes do płyty jest Jim Jarmusch. Teraz wierzysz?

Muzyka Jajouki jest transowa, ekstatyczna - to muzyczny narkotyk. Ze swego źródła - jednej wioski na południu gór Rif w Maroku -migrowała po całym świecie - jak chmury, woda, czy dym - pisze autor „Nieustających Wakacji”. Płyta poświęcona jest jednemu z najważniejszych zespołów grających tę muzyką - Master Musicians of Jajouka prowadzonego przez Bachira Attara. Krążek zawiera zarówno nowe nagrania jak nowe odczytania jajouki stworzone przez muzyków zachodnich. Producentem płyty jest perkusista tria Medeksi, Martin & Wood - Billy Martin Premiera krążka odbędzie się 10 września za sprawą wydawnictwa Howe Records. Cały dochód ze sprzedaży albumu przeznaczony zostanie na rzecz Jajouka Foundation.

Jednym z pierwszych zachodnich „odkrywców” muzyki Jajouka był Ornette Coleman. Saksofonista udał się w góry Rif w styczniu 1973. Trzy lata później, na płycie saksofonisty „Dancing In Your Head” w utworze “Midnight Sunrise” zagrali właśnie Master Musicians of Jajouka.

Kultowy pisarz William S. Burroughs nazwał marokańskich mistrzów 4 000-letnim zespołem rock’n’rollowym. Muzyka jajouki zaczęła rezonować - zarówno w muzyce The Rolling Stones jaki Steve’a Lacy’ego.

Teraz na gruncie tej muzyki spotkali się wokalistka ze wschodnich Indii - Falu - awangardowy saksofonista - John Zorn - rockowy basista - Flea - i jazzowy bębniarz - Billy Martin. Tak. W jednym utworze.

I choć na zachodzie Jajouka budzi uznanie i porusza wyobraźnie, jej oryginalni wykonawcy w marokańskiej wioski często żyją w biedzie. Dlatego też powstał ten projekt. Wszyscy muzycy, którzy wzięli udział w nagraniu tej płyty zrezygnowali ze swoich honorariów. Pieniądze zebrane ze sprzedaży płyt oraz datków od fanów przekazane zostaną na rzecz muzyków z Master Musicians of Jajouka, ich rodzin a także dla lokalnych centrów opieki oraz ośrodków kultywujących pamięć o tej muzyce. 

Album można zamawiać w pre-orderze za pośrednictwem sklepów Amazon i Harmonia Mundi a fragmentów... (na to czekaliśmy!) posłuchać można tutaj!

Tagi: