Nowa płyta Brad Mehldau Trio

Autor: 
Redakcja

Choć jeszcze niedawno cieszyliśmy się na pierwszą od 6 lat studyjną płytą tria Brada Mehldaua - "Ode" - we wtorek na sklepowe półki trafił post scriptum do tego albumu - "Where Do You Start". Krążek zawiera interpretacje 10 kompozycji pożyczonych od innych autorów oraz jeden nowy utwór leadera. Wsród "coverowanych" przez Brada Mehldaua, Larry'ego Granadiera i Jeffa Ballarda artystów znaleźli się zarówno jazzowi giganci jak Sonny Rollins ("Airegin") czy Clifford Brown ("Brownie Speaks") ale także twórcy kojarzeni bardziej z muzyką popularną m.in. Nick Drake ("Time Has Told Me"), Sufjan Stevens ("Holland"), Elvis Costello ("Baby Plays Around") czy Alice in Chains ("Got Me Wrong").

Tytułową kompozycję - "Where Do You Start" - Brad Mehldau Trio przyczyli od Johnny'ego Mandela, odpowiedzialnego miedzy innymi za everegreen "Suicide is Painless", temat z filmu M.A.S.H. Panowie odważyli się także zarejestrować swoją wersję utworu "Hey Joe" z repertuaru Jimmy'ego Hendrixa, stworzoną przez Billy'ego Robertsa.

Na krążku znalazły się rownież dwa utwory brazylijskie: "Samba e Amor" Chcio Buarque i "Aquelas Coisas Todas" Toninho Horty. Mehldau dorzucił od siebie kompozycję "Jam".  

Brad Mehldau z porywającego techniką i koncepcją debiutanta zmieniał się niemal na naszych oczach w wielką gwiazdę jazzowej sceny i pianistyczną alternatywę dla królującego Jarretta. Stał się nowatorem, artystą potrafiącym zarówno docenić wielkość poprzedników, jak i położyć najmocniejszy akcent na swoją wizję pianistyki. - pisał na naszych łamach o pianiście i jego trio Maciej Karłowski

I'm not an interview kind of person - odpowiedział gdy próbowałem namówić go na rozmowę. Na scenie jednak takie określenie pasuje do niego jak ulał: inter-view kind of person - osoba zaglądająca, zagłebiająca się w siebie.  Kiedy, tak jak w ten środowy wieczór, wraz ze swoimi towarzyszami podchodzi do kompozycji Sonny'ego Rollinsa ("Airegin"), Paula McCartneya ("Great Day"), czy nawet własnych utworów (m.in. "Always Augusy", "B-flat Waltz") punktem wyjścia za każdym razem jest pokora i wgląd w siebie - swoje emocje, doświadczenie, estetyczny smak. - wspominał koncert Brad Mehldau Trio w gdańskim Klubie Żak Kajetan Prochyra.

Album dostępny w dobrych sklepach muzycznych oraz w iTunes Store od 18 września. Wydawcą płyty jest Nonesuch Records a polskim dystrybutorem Warner Music Poland. 

Tagi: