Niepublikowane nagrania Wesa Montgomery’ego na Record Store Day

Autor: 
Redakcja

18 kwietnia obchodzić będziemy Record Store Day - święto sklepów płytowych, ale także pasji do nagrań muzycznych. Tego dnia mole płytowe na całym świecie starają się dzielić ze światem muzycznymi rarytasami, wypuszczając w świat specjalne, bardzo krótkie edycje płyt lub niepublikowane dotąd nagrania. Już teraz wiemy jaką niespodziankę dla fanów jazzu szykuje Resonance Records. One Night in Indy - pod takim tytułem ukaże się na winylu nieznane dotąd koncertowe nagrania Wesa Montgomery’ego w towarzystwie tria Eddiego Higginsa.

Taśmę z tym materiałem przekazał wydawnictwu, zmarły w ubiegłym roku fotograf Duncan Schiedt. To właśnie on prowadził w swoim czasie klub The Indianapolis Jazz Club (zwany też The IJC). W niedzielę, 18 stycznia 1959 na swojej scenie gościł on pianistę Eddiego Higginsa,perkusistę Waltera Perkinsa (znanego ze współpracy z Ahmadem Jamalem), basistę, którego nazwisko niestety umknęło jazzowym kronikarzom oraz… Wesa Montgomery!

Urodzony w 1923 roku John Leslie „Wes” Montgomery do dziś uchodzi za jednego z najważniejszych gitarzystów w historii - artystę, który zdefiniował brzmienie tego instrumentu w jazzie.

Teraz jego muzyka powraca, za sprawą Resonance Records - utrzymującego się ze wsparcia fanów jazzu wydawnictwa, o którym ostatnio głośno było za sprawą wydania niepublikowanego dotąd koncertu Johna Coltrane’a „Offering: Live at Temple University”.

Album Montgomery’ego ukaże się wyłącznie na 12-calowym analogu, dostępnym w 2 500 egzemplarzach. Na kompakcie materiał ten ukaże się na zbiorowym wydawnictwie, planowanym na przełom roku 2016 i 2017.

Specjalne wydania na Record Store Day to w Resonance Records tradycja. W ubiegłym roku, na 10-calowym winylu w 2 tysiącach egzemplarzy ukazało się koncertowe nagranie Charlesa Lloyda w towarzystwie Rona Cartera, Pete’a La Roci oraz gitarzysty Gábora Szabó.

To nie koniec dobrych wiadomości dla fanów Wesa Montgomery. Na maj 2015 planowana jest premiera 2-płytowego kompaktowego (i 3-płytowego analogowego) wydawnictwa z innymi niepublikowanymi nagraniami wirtuoza.
 

Tagi: