Niepodległościowy weekend z jazzem!

Autor: 
Redakcja

Jutro 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. W 1918 roku, po 123 latach Polska wróciła na mapę Europy. Z tej okazji można oczywiście udać się na pochód, złożyć wieniec, zadumać się - naturalnie wywiesić w oknie biało-czerwoną flagę. Wieczorem jednak można udać się na koncert - i tak aż do niedzieli - a jest w czym wybierać!

Gdańsk: Jazz Jantar: Tony Allen & Jimi Tenor & Band | Flat Earth Society | Vijay Iyer Solo | Raw Materials

Kraków: Zimpel/Zerang Duo | Adam Makowicz

Warszawa: Alicja w Krainie Czarów | Jazzpospolita

Wrocław: Jazztopad: Fred Hersh Trio | Bobo Stenson/Jon Falt | EthnoJazz: Nneka

Szczegółowe informacje koncertowe znajdziesz tutaj: http://jazzarium.pl/kalendarz


Gdańsk
Jak co roku, na festiwalu Jazz Jantar niepodległościowa imbreza będzie iście królewska! Tony Allen - jeden z ojców afro-beatu i czołowy perkusista tej planety na jednej scenie z Jimim Tenorem - nieprzewidywalnym muzykiem z pogranicza wszelkich gatunków.
Wynikiem kolaboracji tej dwójki artystów jest nagrany podczas dwóch sesji (w listopadzie 2008 roku w berlińskim Lovelite Studio i następnego roku w Finlandii i Paryżu) materiał o surowym, mocno analogowym brzmieniu, w którym szeroko pojawiającemu się afro-beatowemu repertuarowi Allena towarzyszy szalona mieszanka ciemnego humoru, pisanych z przymrużeniem oka tekstów i zwartego, ognistego stylu Tenora. W nagraniu wzięli udział czołowi muzycy Kabu Kabu oraz mieszkający w Berlinie MC Allonymous, a kompozycje ewoluowały z pięciodniowego wspólnego jammowania, w którym proces twórczy wspomagany był znacznymi ilościami afrykańskiego jedzenia oraz whisky. Znak firmowyTenora - własnoręcznie wytworzone instrumenty sąsiadują tu z oldschoolowymi klawiszami i tradycyjną afrykańską perkusją. Gdański koncert będzie pierwszą w Polsce prezentacją tego projektu.Podobnie jak w przypadku wspólnych nagrań Mulatu Astatke i The Heliocentrics czy Amp Fiddler i Sly & Robbie, słychać że porozumienie między muzykami było natychmiastowe. Oczywiście tutaj zadziała siła niesamowitego, gęstego i nieco transowego groove’u granego przez Allena, który stał się mocną podstawą do swobodnych improwizacji saksofonu i trąbki oraz typowych afrykańskich dialogów wokalnych w „Sinuhe“, „Got My Egusi“ czy wreszcie w „Mama England“ z przewrotnym tekstem „Mama England, open your legs and let me go inside, I’m gonna make you feel alright“.

Tenor, który odpowiada za większość pomysłów na utwory, postarał się również o to, żeby nie zabrakło rozbudowanych aranżacji sekcji dętej w „Darker Side of The Night“, a przede wszystkim eleganckich soulowych piosenek takich jak „Selfish Gene“ w stylu afropopowym.

Tony Allen | perkusja
Jimi Tenor | instrumenty klawiszowe, wokal, flety, saksofon
Rody Cereyon | bas
Ilkka Mattila | gitara
Timothy Akinola Famson | perkusjonalia
Ekow Alabi Savage | perkusjonalia
Daniel Allen Oberto | trąbka, perkusjonalia
Allonymous | MC

Po takiej dawce energii festiwalowiczów przejmie Flat Earth Society
Zespół powstał w 1998 roku, w momencie gdy były architekt, klarnecista, saksofonista, klawiszowiec, kompozytor i producent w jednej osobie, Peter Vermeersch, który zdobył już uznanie dzięki Maximalist! i kultowemu X-legged Sally, postanowił odkrywać nowe muzyczne horyzonty. Vermeersch, mający za sobą współpracę z wieloma międzynarodowymi artystami i komponowanie muzyki dla Arditti Quartet, Prima La Musica i Smith Quartet, zgromadził ze sobą wyjątkowych muzyków, tworząc big band, w którego skład razem z Vermeerschem wchodzi dziś czternastu instrumentalistów, a czasem dodatkowo towarzyszą gościnnie Esther Lybeert (wokal) i Pierre Vervloesem (gitara).


Muzyka, którą usłyszeć można na koncertach zespołu Flat Earth Society, od rozpisanych na papierze nut po improwizacje, jest w 95% własna. Elementy kompozycji innych twórców zespół wykorzystuje jako inspiracje, często przearanżowywując, adaptując i wplatając je do swoich utworów, co wzbogaca eklektyczne granie zespołu o szeroką skalę klimatów i stylów. Flat Earth Society, które ma odwagę flirtować z innymi dyscyplinami sztuki, jak teatr czy film, posiada także umiejętność uwodzenia publiczności o różnych zainteresowaniach - od miłośników czystego jazzu po młodą rockową widownię. Słynny belgijski jazzman Toots Thielemans, grający na gitarze i harmonijce ustnej, miał okazję doświadczyć radości grania, poczucia humoru i perfekcji technicznej zespołu Flat Earth Society. Przyłączył się do grupy podczas festiwalu Jazz Middelheim w 2003 roku, a po koncercie określił zespół jako „bandę rebeliantów”.

Następnego dnia, w sobotę, sam przy fortepianie zasiądzie Vijay Iyer. W niedzielę zaś dołączy do niego Rudresh Mahanthappa, by jako Raw Materials zagrać energetyczny jazzowo-hinduski duet.


Pianista Vijay Iyer i saksofonista altowy Rudresh Mahanthappa reprezentują nowe pokolenie amerykańskich muzyków jazzowych, którzy w swojej twórczości wykorzystują wpływy kultury swych przodków. To synowie imigrantów z Indii, którzy czerpią z azjatyckich, afrykańskich i europejskich tradycji, by stworzyć oryginalną muzykę trudną do zaszufladkowania. Zyskali oni uznanie publiczności, muzyków i krytyków jako światowej klasy improwizatorzy i kompozytorzy, otwarty głos młodych Amerykanów wywodzących się z Azji, i znacząca siła w świecie muzyki. Ich współpraca przez ostatnie kilka lat charakteryzuje się rzadko spotykaną spójnością. Każdy z nich ma takie wyczucie rytmu, a obaj współgrają tak idealnie, że słuchając ich kompozycji nie da się już pominąć sekcji rytmicznej…

Kraków
W klubie Alchemia w duecie zagrają, chyba najbardziej dziś kreatywny i zajęty klarnecista w tej części europy - Wacław Zimpel - z chicagowskim perkusjonistą Michaelem Zerangiem.


Na drugim biegunie jazzu - w Filharmonii Krakowskiej zagra Adam Makowicz.


Wrocław
Europejska Stolica Kultury 2016 nie zwalnia tempa - po trójkącie Bona-Metheny-Rollins w najbliższy weekend posłuchać będzie można Freda Herscha na Festiwalu Jazztopad i Nneki na Festiwalu EthnoJazz! W niedzielę, w ramach Jazztopadu wystąpi także pianista Bobo Stenson w duecie z perkusistą Jonem Fältem

Fred Hersch, jest słusznie uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów jazzowych na świecie. Jest powszechnie ceniony za reinterpretacje jazzowej klasyki, świeże pomysły i nadzwyczajną technikę. Określany jest jako „poeta wśród pianistów”. Był trzykrotnie nominowany do nagrody Grammy, nagrał ponad 20 płyt jako solista i lider. Wysoko ceniony jest też jako kompozytor. Jego kompozycje wykonywane były m.in. w Carnegie Hall. Warto przy tym pamiętać jak zaczynał czyli od pracowitego szlifowania swoich umiejętności jako sideman u boku wielkich mistrzów (Stan Getz, Joe Henderson, Charlie Haden) czy podczas interpretacji największych jazzowych standardów.


Koncert odbędzie się w Filharmonii Wrocławskiej o godzinie 18:00

Tego samego dnia w Klubie Eter wystąpi Nneka.
Nneka to czarnoskóra wokalistka i poetka soul. Podobnie jak Ayo ma korzenie afrykańskie (urodziła się w Nigerii), ale mieszka na stałe w Niemczech. Jej debiutancki album Victim Of Truth (2005), brytyjski Sunday Times określił mianem równie dobrą, co The Misseducation Of – Lauryn Hill.Nneka podobnie jak Lauryn Hill z okresu The Fugees, w swoje rymy wplata ciepłe soulowe wokalizy i afrykańskie motywy muzyczne. Obecnie jest jedną z ważniejszych i bardziej znanych reprezentantek sceny soul w Europie, na głowę bijąc swoich ‘konkurentów’ umiejętnością pisania pięknych melodii i tworzenia harmonii wokalnych. Brzmienie jej drugiej płyty No Longer At Ease (2008) zainspirowali tacy artyści jak: Gnarls Barkley, Sean Paul czy Bilal. Ostatni album artystki, zatytułowany Concrete Jungle, ukazał się w lutym 2010 roku. Był to zarazem pierwszy album Nneki, który pokazał się w Stanach Zjednoczonych i zebrał tam bardzo dobre recenzje. Album przyniósł takie single jak ‘Walking’ i ‘God of Mercy’

Nigeryjska wokalistka w kwietniu 2009 roku, po raz pierwszy zagościła w Polsce. Wszystkie koncerty były wyprzedane. Teraz ponownie zagra w Krakowie, Wrocławiu oraz w Warszawie. Dzięki wspaniałym występom zaskarbiła sobie sympatię polskiej publiczności. Jej niepowtarzalny styl z pewnością zachwyci wszystkich fanów Erykah Badu, Ayo, Lauryn Hill czy Skye z Morcheeby!

Nowa studyjna płyta Nneki Soul Is Heavy planowana jest obecnie na 26 września a promować ją będzie singiel ‘My Home’. Szczegóły albumu nie są jeszcze znane, ale wiadomo, że usłyszeć na nim będzie można kilku światowej sławy gości.


Warszawa
Jazzarium Cafe w weekend nie jedzie pod chmurkę. Wprost przeciwnie! Wznosimy w naszej kawiarni ekran “kinowy” za sprawą Mateusza Franczaka, Mirona Grzegorkiewicza i wyświetlimy “Alicję w krainie czarów” w reżyserii W.W. Younga z roku 1915 - sobota, godzina 21:00


<iframe width="620" height="450" src="http://www.youtube.com/embed/fuMfB-9vvzw" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

W Jazzowi Liberalnej koncert zagra zespół Jazzpospolita - sobota, godzina 22:00

Tagi: