NEA Jazz Masters 2019

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Jak co roku o tej porze dowiadujemy się kto zdobędzie najbardziej prestiżowe i najwyższe, tak pod względem znaczenia historycznego, jak i w przestrzeni finansowej, wyróżnienie w USA – NEA Jazz Masters, przyznawane ca całokształt życiowych osiągnięć.

W 2019 roku to szacowne i legendarne już od dawna grono powiększy się o kolejne cztery postacie jazzowego życia Ameryki. Będą to: bebopowy wokalista Bob Dorough, legendarny mistrz fortepianowej klawiatury urodzony w RPA, Abdullah Ibrahim, niegdyś znany jako Dollar Brand, band liderka oraz aranżerka Maria Schneider oraz konserwatywny w poglądach na jazz dziennikarz, krytyk muzyczny, poeta,eseista i współzałożyciel Lincoln Center, Stanley Crouch.

Nieszczęśliwie, już po ogłoszeniu werdyktu, Bob Dorough zmarł. W reakcji na ten fakt pozostali laureaci zdecydowali dać charytatywny koncert ku czci śpiewaka, który będzie miał miejsce w poniedziałek 15 kwietnia 2019 w John F. Kennedy Center for the Performing Arts w Washingtonie. Dobra wiadomość dla nas jest taka, że będzie on transmitowany on-line.

Tagi: