Matthew Shipp a sprawa polska...

Autor: 
Redakcja

W tym roku mamy conajmniej dwa powody by łączyć nazwisko jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych improwizatorów - Matthew Shippa - z naszą ojczyzną. Pierwszym jest premiera płytowa duetu Shippa z kontrabasistą Joe Morrisem pt. "Broken Partials", wydana nakładem krakowskiej oficyny Not Two. Drugim, jakże cieszącym serce, jest koncert tego amerykańskiego pianisty z polskimi muzykami: Mateuszem Walerianem (saksofon altowy, klarnety), Marcinem Olesiem (kontrabas) oraz Bartłomiejem "Bratem" Olesiem (perkusja, instrumenty perkusyjne), który odbędzie się 24 października w toruńskim Bulwarze Kultury.  Wydarzenie to odbywa się pod patronatem portalu Jazzarium.pl

Matthew Shipp - wizjoner, uznawany za “św. Gralla” jazzu i muzyki współczesnej - uchodzi za jednego z najbardziej uznanych pianistów jazzowych w historii gatunku. Poczynając od 1987 roku zrealizował ponad 40 albumów. W latach 90’ zrealizował szereg albumów dla prestiżowej szwajcarskiej oficyny Hatology. Zaprezentowana tam autorska muzyka, określana mianem „chamber jazz” wyznaczyła nowy kierunek dla muzyki jazzowej. Pianista jest również kuratorem, oraz dyrektorem artystycznym prestiżowej serii „Blue Series” wydawnictwa Thirsty Ear. Matthew Shipp jest jedną z czołowych postaci nowej generacji gigantów jazzu.

 
O albumie "Broken Partials" krytyk Dowtown Music Gallery Bruce Lee Gallanter napisał tak: Są na tej plycie momenty zapierające dech w piersiach, piękne i transcendentne. Dostałem tę płytę w czewcu i tak słucham jej do dziś. Wciąż mnie powala. To niezwykły duet, w swojej najlepszej formie. Do tego poetycki tekst Steve'a Dalachinskiego oraz okładka, zaprojektowana przez jego żonę Yuko Otomo tworzą doskonałą całość tego albumu. Producentem płyty jest Marek Winiarski. 
 
 
 
Sprawcą koncertu Matthew Shippa z polskimi muzykami jest sam leader - Mateusz Walerian: saksofonista i kompozytor. Obok saksofonu, który jest jego głównym instrumentem, korzysta z szerokiej palety innych instrumentów takich jak klarnet, czy klarnet basowy, kreując szerokie spektrum kolorystyczne realizowanych projektów. 
 
Mateusz Walerian jest autorem wielu projektów muzycznych z udziałem muzyków stanowiących ścisłą czołówkę europejskiej sceny muzyki improwizowanej. Prowadzi szereg autorskich projektów, takich jak właśnie Mateusz Walerian trio z udziałem braci Oleś, uważanych za największy fenomen i najlepszą sekcję rytmiczną w historii polskiego jazzu oraz najlepszą obecnie europejską sekcję rytmiczną. Mateusz Walerian prowadzi również współpracę ze znakomitościami chicagowskiej sceny jazzowej oraz nowojorskiej awangardy. 
Jego muzyka jest silnie osadzona w stylistyce mainstream’u jazzu nowoczesnego (hard free bop) z ukłonem w stronę awangardowej muzyki atonalnej. Znamienny rys na jego twórczości odcisnęły japońska oraz indyjska muzyka klasyczna, klasyka jazzowa, muzyka współczesna.
 
Mateusz Walerian jest także autorem takich projektów jak : BLACKADMIN - inspirowane późną twórczością Johna Coltrane’a oraz muzyką Richarda Davida James’a  elektroniczne duo saksofonu i perkusji ; SAINTHUNTER - wyznaczające nowy standard muzyki improwizowanej trio z udziałem elity amerykańskiej sceny muzycznej ; TRIO ZEN -  spotykające się ze znakomitymi recenzjami światowej krytyki, oscylujące pomiędzy free jazzem i kameralistyką  współczesną trio saksofonu, harfy i wiolonczeli ; TRIO LOTUS oraz FLOWER SERMON TRIO - ekskluzywne, akustyczne projekty, których muzyka powstaje na bazie inspiracji kulturą Dalekiego i Bliskiego Wschodu, z przeważającym elementem improwizacji otwartej, będącej  mieszanką wpływu jazzu lat `60 i muzyki klasycznej przełomu wieków XIX/XX.

Koncert Matthew Shipp with Mateusz Walerian Trio odbędzie się w ramach cyklu Okuden Music 24 października w Bulwarze Kultury działającym przy Hotelu Bulwar w Toruniu, ul. Bulwar Filadelfijski 18 o godzinie 20:30. Cena biletu: 25 złotych. 

Organizatorami jesiennej edycji Okuden Music są Okuden Music Group i Toruńska Agenda Kulturalna.

 
Tagi: