Man Behind The Sun - jesienna trasa koncertowa Grażyny Auguścik

Autor: 
Redakcja

Od 24 października do 2 listopada gościmy w Polsce damę jazzu - Grażynę Auguścik, wystąpi m.in. w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Toruniu. Artystce towarzyszyć będą amerykańscy młodzi przyjaciele - trio, z którym wystąpuje od kilku lat: Rob Clearfield, Matt Ulery, Jon Deitemyer. Piosenki Nick'a Drake'a w jazzowych aranżacjach, przepojone smutkiem i tęsknotą wpisują się w jesienną aurę. Może warto poddać się takim nastrojom i udać się na koncert Grażyny Auguścik? Wokalistka przestrzega: Muzyka Drake'a uzależnia!


Grażyna Auguścik – śpiew
Rob Clearfield – instrumenty klawiszowe
Matt Ulery – kontrabas
Jon Deitemyer – perkusja
John Kregor - gitary
Radek Bułtowicz - wizualizacje

 

 

 


Nick Drake to brytyjski wokalista, niezwykły gitarzysta i autor piosenek. Za życia nie zdobył dużej popularności i uznania. Rzadko koncertował, a jego występy były bardzo krótkie. Cierpiał na chorobliwą nieśmiałość, permanentnie pogrążony w depresji i wątpiący w swój talent. Nagrał tylko trzy płyty. Ostatnią: Pink Moon (1972) – uznano za najlepszą. Po jej nagraniu postanowił, że porzuci zawód muzyka. Artysta coraz bardziej pogrążał się w depresji i pozostawał w kontakcie jedynie z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi. W 1974 roku Drake powrócił na chwilę do życia i zajął się pisaniem materiału na nową płytę, ale w nocy z 24 na 25 listopada umarł z powodu przedawkowania antydepresyjnego leku Tryptizol. Do dziś nie wiadomo, czy było to samobójstwo, czy wypadek. Drake, nie doczekawszy sławy za życia, zyskał ją po śmierci. Doceniony za pełne poetyzmu i bólu teksty, łagodny głos i melancholijny urok muzyki stał się inspiracją dla wielu współczesnych artystów, takich jak muzycy R.E.M., Robert Smith, Brian Molko, Devendra Banhart, Beth Gibbons, Norah Jones, czy Brad Mehldau.

O swojej, autorskiej interpretacji piosenek Nicka Drake’a Grażyna Auguścik mówi: Muzyka Drake’a wciąga. Kiedy po nią sięgniesz nie możesz przestać jej słuchać. Po prostu uzależnia. Jest w niej smutek i zniechęcenie, a jednocześnie tęsknota za miłością i wolnością. Odchodzenie i wracanie, walka dwóch światów: życia i śmierci. To piękna, pełna emocji muzyka, której nie można się oprzeć. Nagrałam ją z udziałem wspaniałych, młodych muzyków, którzy dziś są w wieku Nick Drake’a. Są oni jednocześnie współautorami tej magicznej przygody. Cieszę się, że naszym nowym projektem przedłużamy trwanie tej muzyki na następne pokolenia.


www.grazynaauguscik.com

 


Grażyna Auguścik: Man Behind The Sun – songs of Nick Drake

24 października, godz. 20.00 – Bugsy's Jazz Club, Pszczyna, www.bugsy.pl
25 października, Centrum Kultury Wrocław Zachód, Wrocław, www.ckwz.art.pl
26 października, godz. 18.00, Miejski Ośrodek Kultury, Nowy Sącz, www.mok.i24.pl
27 października, godz. 21.00, Teatr Studio, Warszawa, www.teatrstudio.pl
29 października, Pod Pretekstem, Poznań, www.podpretekstem.pl
30 października, godz. 19.00, Teatr Stary, Lublin, www.teatrstary.eu
2 listopada, godz. 19.00, Centrum Kultury Dwór Artusa, Toruń, www.artus.torun.pl