Luty w Pardon, To Tu

Autor: 
Redakcja

To już właściwie oczywista oczywistość, że co miesiąc Pardon, To Tu otwiera swoją scenę dla najciekawszych artystów improwizowanej sceny i dla fanów tej muzyki obecność na każdym koncercie jest właściwie obowiązkowa. Luty w Pardonie to z jednej strony kameralne składy i koncerty solo - z drugiej intrygująca 1 Night of Experimental Music and Dance z udziałem Michaela Zeranga, Tadeusza Sudnika, Iwony Jędruch, Katarzyny Rosochowicz i Dominika Strycharskiego.

Poniedziałek, 3 lutego, g. 20:30
HOW HOW - premiera płyty „Knick-Knack II”

Wstęp wolny

Grupa HOW HOW miała okazje pokazać się szerszej publiczności na OFF Festivalu w 2013 roku. Do tek pory działali na polu improwizacji piosenkopodobnych oraz trybalnych, instalacji dźwiękowych i pracy z obrazem. Obecnie ich uwagę zajmuje projekt Knick-Knack dotyczący szeroko rozumianych dźwięków znalezionych.

KNICK-KNACK 2: W POSZUKIWANIU INTYMNOŚCI

Część pierwsza trylogii Knick-Knack oscylowała wokół pojęcia tu i teraz. Zarejestrowali ją właściwie w jednym ciągu, w stałym składzie, bez rozpracowanego planu na wydanie nagromadzonego materiału. Swobodnie zaznaczyl na linii czasu bliskie sobie momenty, które zachowali w warstwie dźwiękowej.

Druga część trylogii dotyka znacznie mocniej koncepcji dźwięków znalezionych, otwartych na technikę kolażu, dających się wielokrotnie przetwarzać i deformować. Tym razem sięgnęliśmy do naszych nagrań traktując spójność emocji i czasu wyjątkowo lekko - czerpali z każdego okresu działalności grupy HOW HOW.

Operowali zarówno na potężnych ciągach dźwiękowych, jak i na skromnych miniaturach. Łączyli przeszłość z teraźniejszością. Pamiętali o zwrotach akcji, poczuciu humoru i ich dziwności. Ostatecznie wyszło delikatnie ponad 30 minut zbitej i siarczystej narracji przypominającej mózg uwięzionego koguta. W rolach głównych: Adam Podniesiński, Mateusz Franczak, Filip Madejski i Miron Grzegorkiewicz, z gościnnym udziałem Ani Kameckiej.

Trylogia Knick-Knack zostanie w całości opisana po opublikowaniu części ostatniej.

Poniedziałek, 10 lutego, g. 20:30
Dąbrowski / Domański / Knudsen

wstęp: 20 PLN

Po 14 miesiącach na scenę Pardon, To Tu powraca trio trębacza Tomasza Dąbrowskiego - jednego z najciekawszych muzyków tak naszej, jak i duńskiej sceny. Towarzyszą mu w nim perkusista Karol Domański i kontrabasista Kenneth Dahl Knudsen.

Tak na naszych łamach pisał o ich ostatnim koncercie Maciej Karłowski:

Dla mnie był to tym bardziej ważny koncert, że miałem okazję posłuchać grupy, grającej muzykę niemal wprost dla mnie. I rzecz nie w tym, że klub był pusty. Przeciwnie, sądzę nawet, że dla wielu, szczególnie w pierwszym secie zabrakło siedzących miejsc. Był to koncert, zagrany w taki sposób, jaki bardzo porusza moją wyobraźnię. Na własny użytek nazywam ją micro music. Nie żeby odwołać się w ten sposób do tak właśnie zatytułowanej płyty Mikołaja Trzaski z braćmi Oleś wydanej przed laty przez 1 Kg Records, ale po to by zwrócić uwagę, że całość muzycznych zdarzeń podczas koncertu to nie była głośna i donośna emanacja talentu, ale zaproszenie do cichej i wcale nie mniej przez to intensywnej refleksji, że piękna muzyka to także pojedyncze frazy, załamujące się melodie, krótkie motywy, pojawiające się nagle i tak samo nagle znikające, wyraźne, ale niedopowiedziane. Że w muzyce ważna może być nie tylko siła, ale również zamyślenie i bardzo intymne relacje pomiędzy improwizatorami.

Środa, 12 lutego, g. 20:30
1 Night Of Experimental Music And Dance
[Zerang [US] / Sudnik / Jędruch / Rosochowicz / Strycharski]

wstęp: 20 PLN

Eksperymentalna Muzyka i Taniec - połączenie tych dwóch dziedzin artystycznych jest nic nowego. Z dużym lub mniejszym powodzeniem spotykamy się z tym na co dzień. Jednak, jak zapowiadają organizatorzy, ten wieczór będzie wyjątkowy, 5 artystów, każdy z nich tworzy pod swoim nazwiskiem, każdy z nich jest wiarygodny w tym co robi, nieraz szokuje, zazwyczaj zaskakuje i wszyscy staną już niebawem na jednej scenie:

∆ Michael Zerang - wybitny perkusista, kompozytor i pedagog
∆ Tadeusz Sudnik - legendarny reżyser dźwięku, kompozytor i performer
∆ Iwona Jędruch - improwizatorka, skrzypaczka, wokalistka
∆ Kasia Rosochowicz - tancerka, performerka, mistrzyni Butoh
Dominik Strycharski - kompozytor, flecista prosty, wokalista, performer

Wtorek, 18 lutego, g. 20:30
Hubert Zemler Solo

wstęp: 15 PLN

Cieszymy się na ten koncert bardziej niż ogromnie. Hubert Zemler jest wspaniałym perkusistą, a jego płyta „Moped” - recital solo nagrany na Chłodnej 25 jest jedną z najlepszych płyt improwizowanych jakie ukazały się w Polsce. Hubert Zemler - one and only. Dosłownie i w przenośni. W Pardon, To Tu po raz pierwszy solo.

Poniedziałek, 24 lutego, g. 20:30

Mike Majkowski Solo & special guest Piotr Kurek
Premiera płyty „Why Is There Something Instead of Nothing?”

To już trzecia solowa płyta kontrabasisty żyjącego miedzy Warszawą, Berlinem i Australią. Znalazły się na niej dwie kompozycje - „A shadow of silver dipped in gold” i „Belt of sand”. Podstawą jest tu eksperyment - pomiędzy ciszą a dynamiką brzmienia kontrabasu. Jak materiał zabrzmi na żywo? Co wniesie udział Piotra Kurka? Przekonamy się pod koniec miesiąca.

Środa, 26 lutego, g. 20:30
Therapy - Rafał Gorzycki / Kamil Pater

wstęp: 20 PLN

Duet Pater/Gorzycki to eksperyment łączący w sobie wpływy muzyki improwizowanej, etnicznej, elektronicznej, z wykorzystaniem urządzeń rejestrujących na żywo. Album "Therapy" jest nagraniem, które zrealizowano podczas bydgoskiego festiwalu "Drums Fuzje" w listopadzie 2012 r. Wszystko co powstało podczas koncertu jest zatrzymaniem tej niepowtarzalnej chwili, by móc przekazać ją dalej.

Tagi: