Lucus – akustyczna odsłona grupy Thomas Strønen Time Is A Blind Guide

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Thomas Stronen jest jednym z najbardziej aktywnych norweskich perkusistów, który współtworzył takie projekty, jak Food z Lainem Ballamym, Humcrush z Ståle Storløkkenem, Parish z Bobo Stensonem oraz Maria Kannegaard Trio. Znamy go z płyt, koncertów, a studenci ubiegłorocznej Letniej Akademii Jazzu z pewnością zapamiętaj pracę z nim jako jedno z ważniejszych zdarzeń ich muzycznej drogi.

Komponuje muzykę do filmów, teatru i sztuki performatywnej. Współpracował m.in. z Norweską Operą Narodową i BBC, ale niewątpliwie jednym z głównych pól jego twórczej działalności jest kolektyw Time Is A Blind Guide.
Tym razem na płycie Lucus, najnowszej w dorobku artysty, będziemy mieli do czynienia z uszczuploną do rozmiaru kwintetu wersją bandu, ale za to z nową pianistką – urodzoną w Wakayamie Ayumi Tanaką.
Nic dziwnego, że Strønen zaprosił do współpracy Tanakę, ta bowiem, w swoich improwizacjach, poszukuje dróg łączących muzykę Norwegii z światem dźwięków Japonii, a działania na styku muzycznych kosmosów to cecha charakterystyczna jego kompozytorskiego stylu.

Podobnie jak miało to miejsce na debiutanckim, doskonale przyjętym przez krytykę albumie zespołu, niebagatelną rolę odgrywa tu sekcja smyczkowa. Kwintet zawiera w sobie zarówno trio smyczkowe, jak i fortepianowe, a znakomita produkcja Manfreda Eichera eksponuje wszystkie detale brzmieniowe i niuanse harmoniczne, tak istotne dla tej muzyki. Album został nagrany w marcu 2017 roku w Auditorio Stelio Molo w Lugano – studiu znanym z doskonałych warunków akustycznych.

 

Tagi: