Lektura na Światowy Dzień Jazzu

Autor: 
Redakcja

30 kwietnia ogłoszono Światowym Dniem Jazzu, który w tym roku obchodzimy po raz pierwszy. To doskonała okazja, by nie tylko posłuchać muzyki jazzowej, ale również sięgnąć po jazzowe książki i audiobooki.

„Ustanowienie Dnia Jazzu ma na celu podniesienie świadomości społeczności międzynarodowych na temat sztuki jazzu, jego korzeni, stylów i oddziaływań oraz podkreślenie znaczenia tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej” – napisała Irina Bokova, Dyrektor Generalna UNESCO w deklaracji z okazji Dnia.

Krystian Brodacki, Historia jazzu w Polsce

Na tę publikację polska jazzologia czekała wiele lat. Krystian Brodacki w popularnonaukowym stylu przybliża czytelnikom polskie losy jazzu. Jazz jego oczami (i uszami) to nie tylko dźwięki, koncerty i płyty. To także ludzie i historia, miejsca i sytuacje, emocje i tęsknoty, to chwile promienistej sławy i chwile gorzkich rozczarowań.

Marek Strasz, Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem

Adam Makowicz ujawnia swoją burzliwą biografię w rozmowie-rzece, jaką przeprowadził z nim jego menedżer Marek Strasz. Ta niesamowicie motywująca książka udowadnia, że jeśli się czegoś bardzo chce, to można pokonać nawet największe przeszkody.

Jacek Delong, My, saksofon

Autor publikacji, znany saksofonista, zabiera czytelników w niezwykłą podróż w czasie śladami tego instrumentu. Ta muzyczna wyprawa odtwarza ponad 160-letnią historię saksofonu, pokazując jego podwójne oblicze. Poszczególne rozdziały przenoszą czytelników m.in. do warsztatu genialnego konstruktora Adolfa Saksa i do klubów jazzowych na różnych kontynentach.

Stanisław Danielewicz, Jazzowisko Trójmiasta. Historia jazzu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie 1945-2010

Nie było dotąd książki, która tak obszernie opisywałaby środowisko jazzowe Trójmiasta. To nie jest jednak tylko chronologiczna opowieść o uczestnikach Jazzowiska, ale swego rodzaju niezwykła tkanina. Autor splótł ją misternie z faktów historycznych oraz prasowych recenzji płyt, wywiadów z muzykami i relacji z koncertów.

Lucjan Kydryński, Gershwin. Audiobook

Audiobook oparty jest na bardzo popularnej publikacji Lucjana Kydryńskiego. Tekst książki czyta Marcin Kydryński. Fragmenty monografii przeplatają się z fragmentami utworów Gershwina w mistrzowskich wykonaniach, na przykład: „Błękitnej Rapsodii”, „Koncertu fortepianowego” i „Amerykanina w Paryżu”.