Krzysztof Herdzin i Academy St. Marin In the Fields - nadchodzi premiera "Suite On POlish Themes"

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Pisaliśmy jakiś czas temu, że Krzysztof Herdzin do i tak długiej listy imponujących sukcesów będzie mógł dopisać kolejny. Tym razem w towarzystwie szacownej Academy of St Martin in the Fields. I oto nadchodzi moment kulminacji. 29 kwietnia na sklepowe półki trafi album "Suite On Polish Themes"  zawierający kompozycje Krzysztofa w wykonaniu słynnej angielskiej orkiestry kameralnej, zarejestrowane w legendarnym Abbey Road Studio w Londynie.

Polski kompozytor po raz pierwszy w historii nawiązał tak bliską współpracę z tą wybitną orkiestrą, ponadto sam stanął za pulpitem dyrygenckim. Reżyserem i realizatorem dźwięku był Rafał Paczkowski, pracujący na stałe z najlepszymi kompozytorami i muzykami zarówno w Hollywood, Londynie jak i w Warszawie. Warto pamiętać, że album jest pierwszą w ponad 50-letniej historii orkiestry, monograficzną płytą z muzyką polskiego kompozytora. 

Nagrania trwały dwa dni (19, 20 grudnia 2014), a przy pożegnaniu cała orkiestra biła brawo w podziękowaniu za pracę na najwyższym poziomie i przede wszystkim za piękną, oryginalną, świetnie napisaną - i jak to określili - bardzo polską muzykę.

Sam Krzysztof  opowiada o muzyce ze „Suite On Polish Themes w ten sposób - "Kompozycje zawarte na płycie 'Suita na tematy polskie' określiłbym stylem impresjonistyczno-neoklasycznym, mocno związanym z polskim folklorem. To współczesna muzyka z rozszerzoną tonalnością, inspirowana zarówno moimi polskimi mistrzami: Karolem Szymanowskim, Grażyną Bacewicz, Tadeuszem Bairdem, Wojciechem Kilarem, jak i Szostakowiczem, Prokofiewem czy francuską grupą Les Six" - podsumowuje Krzysztof Herdzin.
 

 

Spis utworów:

1. Preludium Asertywne (Assertive Prelude)
2. Nieasertywna Toccata (Nonassertive Toccata)
3. Trzy Korony (Three Crowns)
4. Suita Na Tematy Polskie (Suite On Polish Themes)
- Polka
- Olender
- Mazurek
- Krakowiak
- Polonez
- Zbójnicki

Krzysztof Herdzin - pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent, multiinstrumentalista, wykładowca akademicki. Jako jeden z nielicznych artystów z powodzeniem łączy działalność na polu muzyki klasycznej i jazzowej, a także pop. Współpracował ze wszystkimi największymi polskimi gwiazdami (m. in. Kayah, R. Rynkowski, E. Górniak, E. Bem, A. M. Jopek, E. Geppert, M. Szcześniak, Z. Wodecki, N. Kukulska, M. Rodowicz, I. Santor, W. Gąssowski).
W swojej autorskiej dyskografii ma 14 albumów. Jako pianista, dyrygent , kompozytor i aranżer brał udział w nagraniu ponad 200 CD.
Koncertował jako jazzman i jako kameralista m. in . w : Meksyku, USA, Turcji, Kanadzie, Indiach, Chinach, Japonii, Korei, Holandii, Belgii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Francji, Monaco, Włoszech, Szwajcarii, Anglii, Irlandii, Rosji, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Węgrzech, Rumunii, Litwie, Łotwie, Estonii, Białorusi, Ukrainie.
Zorkiestrował nagrodzoną OSCAREM w 2005 roku muzykę Jana A.P. Kaczmarka do filmu "Finding Neverland".

Academy of St Martin in the Fields - brytyjska orkiestra kameralna jest jedną z kilku najwybitniejszych orkiestr smyczkowych na świecie. Jej nazwa pochodzi od londyńskiego kościoła St Martin-in-the-Fields (Św. Marcina wśród Pól) przy północno-wschodnim narożniku Trafalgar Square, jej pierwszej siedziby.
W 1959 roku skrzypek i dyrygent - Neville Marriner został poproszony o przygotowanie cyklu koncertów w londyńskim kościele St Martin-in-the-Fields. Dla jego potrzeb stworzył niewielki zespół składający się z najlepszych muzyków londyńskich orkiestr, który przyjął nazwę kościoła. Tak narodziła się jedna z najlepszych orkiestr kameralnych na świecie, którą Neville Marriner kierował do 1992 roku. Choć formalnie przekazał wtedy jej prowadzenie Malcolmowi Lathamowi, pozostaje do dziś honorowym prezydentem zespołu. Początkowo orkiestra koncentrowała się na repertuarze okresów baroku i klasycyzmu, z czasem poszerzyła go o dzieła XIX wieku i muzykę współczesną.

 

 

 

 

 

 

Tagi: