Kris Bowers zwycięzcą międzynarodowego konkursu pianistycznego im. Theloniousa Monka

Autor: 
Redakcja

Konkursy nie znaczą dziś zbyt wiele. Wygrana nie gwarantuje przepustki do kariery. Nie mniej jednak zostało jeszcze w jazzowym kalendarzu kilka takich imprez, na które spogląda jeśli nie cała jazzowa rodzina, to przyjnajmniej spora jej część. Thelonious Monk International Piano Jazz Competiton to właśnie jedna z nich. W tym roku konkurs miał swoją jubileuszową 25tą edycję. Główną nagrodę - 25 000$ - oraz uznanie członków jury: Herbiego Hancocka, Ellisa Marsalisa, Danilo Peréza, Renee Rosnes i Jasona Morana zdobył Kris Bowers z Los Angeles. Warto jednak zapisać sobie jeszcze kilka nazwisk tych, którzy w konkursie błysnęli. 

Wśród gości koncertu finałowego znaleźli się m.in. Aretha Franklin, Wayne Shorter, gwiazdorski zestaw wokalistów: Chaka Khan, Dianne Reeves, Dee Dee Bridgewater, Kurt Elling i Jane Monheit a także Colin Powell i Madeleine Albright. 

Podium konkursu im. Theloniousa Monka wygląda następująco. 

1. Kris Bowers

Selah — Kris Bowers

2. Joshua White

3. Emmet Cohen 

 

Przebieg konkursu "z pierwszej ręki" opisuje na stronach New York Timesa Ben Ratliff. Spośród rywalizujących pianistów w jego pamięci zapisał się także, nienagrodzony muzyk z Izraela: Hod Moshonov. 

Konkurs organizowany jest przez Thelonious Monk Institute i odbywa się raz do roku w kategorii innego instrumentu. Obok konkursu pianistycznego odbywa się także edycja dla wokalistów, basistów, trębaczy, gitarzystów, puzonistów i  saksofonistów. Wśród laureatów w ostanich latach znaleźli się m.in. Ambrose Akinmusire, Gretchen Parlato, Jon Irabagon i Gerald Clayton.  

Tagi: