Krakowska Jesień Jazzowa: Paal Nilssen-Love Large Unit

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Na tegorocznej Krakowskiej Jesieni Jazzowej nie zabraknie wielkich, rozbudowanych składów muzycznych. 4-go listopada w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, wystąpi Paal Nilssen-Love Large Unit.

 Paal Nilssen-Love - ten perkusista, kompozytor i improwizator to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci szeroko pojętej europejskiej sceny freejazzowej ostatnich lat i jeden z najbardziej kreatywnych norweskich muzyków średniego pokolenia.
Występuje i nagrywa z takimi osobowościami, jak Ken Vandermark, Dave Rempis, Fred Lonberg-Holm, Sabir Mateen, Bobby Bradford, Jim O’Rourke, Terry Ex, Thurston Moor, Peter Brötzmann, Evan Parker czy Mats Gustafsson. Nilssen-Love to też właściciel oficyny wydawniczej PNL Records.
Muzyk praktycznie wychował się w jazzowym klubie – jego rodzicie prowadzili lokal w norweskim Stavanger. Zapewne dlatego Nilssen-Love długo trzymał się z daleka od jazzowych dźwięków. Od początku interesowała go jednak gra na perkusji, instrumencie, na którym grał również jego ojciec.
Poprzedniego roku Nilssen-Love zdecydował rozstać się z formacją Atomic, żeby skupić się na występach z Large Unit, który powstał w 2013 r. Wpływy takich projektów, jak Peter Brötzmann Chicago Tentet, Territory Band Kena Vandermarka czy Circulasione Totale Orchestra Frode Gjerstada są w Large Unit z pewnością wyczuwalne.

Zespół tworzy młodsze pokolenie skandynawskich muzyków związanych z kręgiem muzyki improwizowanej. Ich pierwszym nagraniem był występ zarejestrowany w 2013 roku podczas Molde Jazz Festival. Nakład tego wydawnictwa szybko rozszedł się na pniu.
Kolejnym wydawnictwem był liczący trzy płyty materiał zarejestrowany przez grupę podczas tournée po Norwegii na przełomie stycznia i lutego w 2014 roku. Ukazał się on pod tytułem „Erta Ale” w październiku 2014 r. W poprzednim roku grupa wystąpiła m.in. na Moers Festival, Kongsberg Jazzfestival i na festiwalu Blow Out w Oslo. Z końcem wakacji muzycy ruszyli w długą trasę.
Sam Nilssen-Love mówi, że Large Unit to jego odpowiedź na tradycyjne big bandy. W muzyce grupy subtelne poszukiwania nowych dźwięków łączą się ze spazmatycznymi brzmieniami perkusji.
Kompozycje Large Unit to dzieło Paala Nilssen-Love’a. Pozostawia on jednak pozostałym członkom zespołu na tyle swobody, że muzycy swobodnie dryfują w stronę improwizacji, eksperymentów z dźwiękiem, dynamiką i energią, okazjonalnie dzieląc się na mniejsze podgrupy. Razem zespół manifestuje na scenie potężną dawkę energii.
 

CO? – 10. Krakowska Jesień Jazzowa: Paal Nilssen-Love Large Unit
KTO? – Thomas Johansson, Mats Äleklin, Børre Mølstad, Kasper Værnes, Klaus Holm, Lasse Marhaug, Ketil Gutvik, Jon Rune Strøm, Christian Meaas Svendsen, Andreas Wildhagen, Paal Nilssen-Love
GDZIE? – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
KIEDY? – 04/11/2015, 20:00
BILETY? – 30 zł / 40 zł

Tagi: