Kraków szykuje się na Międzynarodowy Dzień Jazzu - Festiwal Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie ogłasza program

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Wielkimi krokami zbliża się do nas 21. edycja festiwalu Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie. Festiwal na stałe wpisał się już w cykl wydarzeń kulturalnych Krakowa, dając słuchaczom niezwykłą okazję poznać zarówno mistrzów jazzu jak i młodych utalentowanych muzyków.

18-go kwietnia festiwal otworzy koncert David Sanborn Electric Band. Amerykański saksofonista altowy, popularność zyskał w latach 80-tych wraz z wydaniem płyty "Hideaway". Wybitną pozycję Davida Sanborna we współczesnym jazzie potwierdza współpraca z licznymi gwiazdami m.in. z: Al Jarreau, Marcusem Millerem, Ericem Claptonem, Tommym Bolinem, Paulem Simonem, Steviem Wonderem, Davidem Bowiem, Steve'em Gaddem, Milesem Davisem oraz z grupą The Rolling Stones.

Po kilkudniowej przerwie, 24-go kwietnia, usłyszymy grupę High Risk Electric Group Dava Douglasa -trębacza, kompozytora, producenta, wydawcy i improwizator. Douglasa to aktualnie jeden z najciekawszych trębaczy jazzu i nowej muzyki improwizowanej. Muzyka, którą wykonuje, z jednej strony nacechowana jest nowatorstwem w traktowaniu jazzowej kompozycji, z drugiej charakteryzuje się głębokim i erudycyjnym poszanowaniem różnorodnych muzycznych tradycji.

Kolejny dzień festiwalu należeć będzie do Piotra Wojtasika i jego najnowszego projektu "Feel Free". Do wspólnego grania Wojtasik zaprosił światowej renomy holenderski kontrabasista Joris Teepe oraz legendy amerykańskiej awangardy, pianista Bobby Few i perkusista John Betsch. Muzyka grupy to autorsko przygotowany program stylistycznie oscylujący wokół akustycznego modern jazzu i muzyki free.

26-ty kwietnia będzie dniem wyjątkowym. Tego dnia premierę mieć będzie najnowszy album Adama Pierończyka, - "Migratory Poets" - któremu, na koncercie jak i na płycie, towarzyszyć będzie Anthony Joseph. W projekcie Migratory Poets Pierończyk po raz kolejny manifestuje swą fascynację połączeniem słowa i muzyki improwizowanej.

27-my i 28-my kwietnia należeć będą do młodego pokolenia sceny jazzowej. 27-go usłyszymy grupę PeGaPoFo - jeden z najciekawszych zespołów polskiej jazzowej awangardy. Zespół powstał w 2009 roku, kiedy jeszcze wszyscy studiowali na Akademii Muzycznej w Krakowie. Muzyka tego zespołu jest bardzo żywiołowa i energiczna a zarazem niezwykle ambitna, dlatego bez problemu zaspokoi potrzeby każdego słuchacza. Styl grupy można określić jako jazzowa awangarda z głębokimi korzeniami lat 60-tych.

28-go kwietnia usłyszymy NSI Quartet czyli krakowski kwartet założony przez młodych ale utytułowanych już muzyków. Muzyka zespołu pokazuje nam jak duża siła tkwi w akustycznym jazzie. Oryginalność kompozycji, świetne brzmienie i dojrzałość to tylko niektóre atuty kwartetu. W ich grze możemy usłyszeć zarówno tradycje jak i nowoczesne spojrzenie na muzykę.

Festiwal zakończy się oczywiście 30-go kwietnia obchodami Międzynarodowego Dnia Jazzu.

Tagi: