Koncertowy album tria Noya – Jakubek – Maseli

Autor: 
Redakcja

Pod koniec 2012 roku nakładem Funky Flow Records ukazał się koncertowy album „Live” trzech wybitnych instrumentalistów - Nippy Noya, Zbigniewa Jakubka i Bernarda Maseli. Płyta stanowi zapis koncertu, który odbył się w 2009 roku w Zakopanem.

Materiał prezentowany na „Live”, to efekt wieloletniej współpracy muzyków, najpierw w super grupie Walk Away, następnie w projekcie Back In, a także w formacji the Globetrotters. Płyta zawiera sześć kompozycji Bernarda Maseli i Zbigniewa Jakubka. To, czego można spodziewać się po tym wydawnictwie świetnie obrazuje video z jubileuszu 25-lecia pracy scenicznej Zbigniewa Jakubka.

Indonezyjczyk Nippy Noya uznawany jest za jednego z najwybitniejszych światowych perkusjonistów, mistrza gry na afrykańskim instrumencie kalimba. Początkowo grał na kongach, stopniowo poszerzając swoje instrumentarium o egzotyczne instrumenty, które zbierał podczas licznych podróży po całym świecie. Grał z najwybitniejszymi muzykami m.in.: Stan Getz, John McLaughlin, Billy Cobham,The Animals, Charlie Mariano. Na swoim koncie ma ponad 200 płyt nagranych z największymi gwiazdami jazzu, rocka i muzyki pop. W kilkunastu krajach prowadził setki warsztatów muzycznych, jest również wykładowcą Akademii Muzycznej w Enskede (Holandia).

Zbigniew Jakubek pianista, aranżer i kompozytor. Jego droga muzyczna rozpoczęła się od studenckich formacji. Był pianistą zaistniałego w 1983 roku „New Coast”, chwilę później „Still Another Sextet”. Rok później powstał „Walk Away”, zespół, w którym wraz z czterema kolegami rozpoczął karierę zespołową.  Koncertował z czołówka polskich jazzmanów – instrumentalistów. Współpracował też z większością nazwisk polskiej wokalistyki jazzowej lat 80, 90-tych, m.in: Urszulą Dudziak, Ewą Bem, Grażyną Łobaszewską, Markiem Bałatą, Ewą Urygą, Lorą Szafran. Koncertował również z takimi artystami jak: Eric Marienthal, David Fiuczynski, Mino Cinelu, Chester Thompson, David Friesen, Bill Evans, Cindy Blackman. W 2004 roku powstał „Zbigniew Jakubek Quartet”, który współtworzą na scenie: Marek Raduli, Tomasz Grabowy i Artur Lipiński. Od 2003 roku jest wykładowca Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Bernard Maseli to wybitny wibrafonista, kompozytor, aranżer, producent, pedagog. Karierę na polskiej scenie jazzowej rozpoczął w 1985 roku wraz z zespołem "Walk Away" na festiwalu "Jazz nad Odra" we Wrocławiu, gdzie zdobył główną nagrodę solistyczną, a zespól pierwsze miejsce w swojej kategorii. Wraz z zespołem nagrał 12 płyt i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granica. Często bierze w udział w charakterze zaproszonego gościa w bardzo różnych stylistycznie projektach. Przykładem niech będą płyty Kasi Klich „Lepszy Model”, Anny Marii Jopek„Upojenie”, czy zespołu Carrantuohill „Session Natural Irish & Jazz. Tworzy również projekty solowe, jak np. Diary Solo, będącym wynikiem wieloletnich doświadczeń i poszukiwań muzyka, jego swoistym „muzycznym pamiętnikiem”. Artysta znany jest z łączenia różnorakich gatunków muzycznych jazzu, rocka, funky, muzyki etnicznej i in.

Noya – Jakubek – Maseli – "Live"

Rubikon (B. Maseli)

ABC Song (Z. Jakubek)

Africa (B. Maseli)

This Unknow Guy (B. Maseli)

Ballada o Pokuszeniu (Z. Jakubek)

Siódemka (B. Maseli)

Płytę można nabyć pod adresem: http://www.records.funkyflow.pl/