Juz za tydzień Enter Music Festival

Autor: 
Redakcja

Edmar Castañeda Trio, Nils Landgren Funk Unit, Atom String Quartet, Lars Danielsson Quartet, Andrzej Bauer, M.Bunio.S. oraz Cellonet i Leszek Możdżer wystąpią w dniach 5-6 maja nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu w ramach drugiej edycji Enter Music Festival.
Kolumbijski harfista Edmar Castañeda jest muzykiem, który zmienił spojrzenie jazzu na harfę, którą posługuje się w niezwykle dynamiczny i urzekający sposób. New York Times pisze o nim, że jest „osobnym wszechświatem muzycznym”. Na jego drugiej płycie „Entre Cuerdas” gościnnie wystąpili Joe Locke i John Scofield, a prestiżowy magazyn JazzTimes w swojej recenzji napisał , że Kolumbijczyk nie ma obecnie żadnej konkurencji na światowej scenie, ponieważ nie ma muzyka, który mógłby wydobyć z harfy tak niesamowite, dynamiczne brzmienie.

Nils Landgren - szwedzki puzonista - jest muzykiem wszechstronnym, sam mówi,że odnajduje się zarówno w R&B jak w jazzie, o czym świadczy jego muzyczne doświadczenie. Podczas Enter Music Festival Nils Ladgren wystąpi z jedynym w tym roku koncercie jego reaktywowanej w 2007 roku grupy Funk Unit. Ośmiosobowy zespół z 20 letnią historią to prawdziwy koktail energetyczny, który wydał już 9 albumów – koncertowych i studyjnych. Pisano o nim „świetny groovowy band, który potrafi roztańczyć zarówno młodą widownię jak i jazzowych snobów” (Spiegel), „aktualnie, najlepszy funkowy band na Świecie” (Stereo). To co wyróżnia Funk Unit to ich społeczne zaangażowanie. Ostatni Album, pt. „Funk for live” wspiera program Médicins sans frontières, 1 euro ze sprzedaży każdego krążka przekazywane jest na rzecz mieszkańców Kibery, dzielnicy slumsów Nairobi, w Kenii. Muzycy przygotowują właśnie materiał na swoją 10 płytę, która ma się ukazać jeszcze w tym roku.

Atom String Quartet jest jednym z nielicznych na świecie i pierwszym w Polsce kwartetem smyczkowym grającym jazz. Zespół tworzą skrzypkowie – Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Kwartet wykonuje głównie własne kompozycje, które dzięki zastosowaniu tak nietypowej dla muzyki jazzowej obsady wykonawczej, brzmią bardzo nowocześnie i oryginalnie. W czerwcu 2011 ukazała się płyta „Fade in” – nagranie koncertu w Radio Katowice. Album ten został przyjęty z wielkim entuzjazmem zarówno wśród krytyków muzycznych jak i słuchaczy. Płyta „Fade In” została nominowana do Fryderyka 2012 w dwóch kategoriach: „Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku” oraz „Jazzowy Album Roku”.

Wybitny szwedzki kompozytor i kontrabasista jazzowy Lars Danielsson zaprezentuje na festiwalu polską premierę swojego najnowszego albumu „Liberetto”. Przy tworzeniu materiału na płytę artysta współpracował z armeńskim pianistą Tigranem. Artyści wspólnie odkrywają nowe muzyczne przestrzenie między kameralnością jazzu,  klasyką a etniczną i folkową  muzyką Europy. Lars Danielsson przedstawi materiał ze swojej najnowszej płyty wraz ze swoim kwintetem, w którym usłyszymy znanego już publiczności Enter Music Festivalu Michaela Wollnego (piano), perkusistę, lidera  Esbjörn Svensson Trio – Magnusa Öströma, brytyjskiego gitarzystę Johna Parricelli i skandynawskiego trębacza Arve Hendriksena.

Cellonet to warszawska grupa, która składa się ze znakomitych polskich wiolonczelistów złączonych wspólnym celem kreatywnego wykonawstwa. Soliści znani z sal koncertowych, uczestnicy festiwali, laureaci międzynarodowych konkursów łącząc swoje doświadczenia tworzą zespół, w którym sztuka i wirtuozeria stanowi nierozerwalne elementy. Cellonet wykonuje nie tylko utwory powstałe w przeszłości, lecz pragnąc poszerzać repertuar dla zespołów wiolonczel, inspiruje kompozytorów do tworzenia nowych kompozycji oraz ściśle z nimi współpracuje podczas przygotowywania prawykonań. Współpracuje rownież z artystami ze świata jazzu, m.in. z Anną Marią Jopek i Leszkiem Możdżerem.

Program festiwalu

5.06.2012

19:30 – Edmar Castañeda Trio

21:30 - Lutosphere LESZEK MOŻDŻER/ANDRZEJ BAUER/M.BUNIO.S

23:00 - Nils Landgren Funk Unit

6.06.2012

19:30 - Atom String Quartet

21:30 - Liberetto Lars Danielsson Quartet (premiera)

23:00 - Cellonet + Leszek Możdzer