Jon Irabagon / Mark Helias / Barry Altchull na rozpoczęcie Sopot Jazz Festival 2014

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Już jutro, 8-go październiak, startuje tegoroczna edycja najstarszego jazzowego festiwalu w Polsce -  Sopot Jazz Festival. Na rozpoczęcie, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie, wystąpią Jon Irabagon, Mark Helias i Barry Altschul.


„Saksofonista Jon Irabagon jest burzycielem formy jazzu,” stwierdza Martin Longley w swoim atykule o Ibragonie w sierpniowym wydaniu pisma The New York City Jazz Record. „On jest rewolucjonistą, który potajemnie kombinuje z funkcjami. Rozbiera może mechanizmy muzyki od wewnątrz, ale zewnętrznie często potrafi przekonać publiczność, że jest praktykiem starej szkoły. Niewielu jest muzyków, którzy tak umiejętnie potrafią przechodzić ze stylu post-bop do improwizacji free, z awangardowego country do zabójczego metalu, a potem przewędrować z chaotycznego rozpryskiwania kolaży dźwięków do sprawnie wygrywanej płynności.”


Ibragon jest zwycięzcą konkursu saksofonu im. Thelonious Monk w roku 2008 i od tego czasu zajął pierwsze miejsca w ankiecie krytyków magazynu Down Beat, w kategoriach Rising Star dla saksofonu altowego, jak i tenorowego. Jon również otrzymał tytuł Muzyka Roku w 2012 od pisma The New York City Jazz Record i Time Out New York nazwało go jednym z 25 Ikon Jazzu miasta Nowy Jorku.
Będąc członkiem takich zespołów, jak Mostly Other People Do The Killing ('Przeważnie Inni Ludzie Zabijają') oraz Mary Halvorson Quintet, jak również ustalonym liderem własnych składów, jego aktualna lista projektów zawiera grupy Bryan & The Haggards i Mike Pride’s From Bacteria to Boys, wraz z długotrwałą współpracą z legendarnym perkusistą Barry'im Altschulem i nowym kwintetem Dave'a Douglasa.
Wydawnictwo muzyczne Jona Irabbagast Records obecnie wydało trzy jego projekty, w tym I Don’t Hear Nothin’ But The Blues Volume 2: Appalachian Haze (z Mike'em Pride'em i Mickem Barrem), Outright! Unhinged (z Ralphem Alessi'im, Jacobem Sacksem, Johnem Hebertem i Tomem Rainey) oraz It Takes All Kinds (z Markem Heliasem i Barry'im Altschulem).

Mark Helias jest uznanym kontrabasistą i kompozytorem, który występuje po całym świecie od ponad trzydziestu lat. Po studiach na uniwersytecie Rutgers (skończone w 1974 r.) oraz Yale School of Music (skończone w 1976 r.), rozpoczął swoją karierę międzynarodową grając w kwartecie Anthony'ego Braxtona. Do czasu obecnego występował z licznym gronem artystów światowej klasy, w tym: Edward Blackwell, Anthony Davis, Dewey Redman, Marcel Khalife, Abbey Lincoln,  Andrew Cyrille, Marilyn Crispell, Don Cherry, Cecil Taylor i Gerry Hemingway.
Helias jest wydajnym kompozytorem, napisał muzykę do dwóch filmów długometrażowych, w dodatku do utworów kameralnych i dzieł dla większego składu oraz big bandu. Od roku 1984 zrealizowano dwanaście albumów jego muzyki.Barry Altschul -  perkusista (1943), jest jednym z najbardziej zasłużonych perkusistów w historii muzyki jazzowej. W roku 1969 złączył się z Chickiem Coreą, Dave'em Hollandem i Anthony'im Braxtonem, aby założyć zespół Circle. W latach 70-tych Altschul współpracował ekstensywnie z kwartetem Anthony'ego Braxtona, w którym grali również Kenny Wheeler, Dave Holland i George Lewis.
Zasłynął głównie z swoich burz dźwięków perkusyjnych, ale potrafi również grać subtelnie w kameralnych kontekstach muzycznych.
Altschul grał bądź nagrywał z całą plejadą muzyków, w tym: Roswell Rudd, Dave Liebman, Barre Phillips, Denis Levaillant, Andrew Hill, Sonny Criss, Hampton Hawes oraz Lee Konitz.


CO? – Sopot Jazz Festival - dzień 1
KTO? – Barry Altschul, Mark Helias,  Jon Irabagon
GDZIE? – Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Sopot
KIEDY? – 08/10/2014, 20:00
BILETY? – 30 zł (normalny) / 20 zł (ulgowy)

Tagi: