Johna Patitucciego opowieść o Brooklynie

Autor: 
Redakcja

"Brooklyn" - najnowsza jazzowa opowieść o dzielnicy Nowego Jorku to dzieło basisty, kompozytora i nauczyciela jazzu Johna Patitucciego. Album ukaże się w połowie maja. Debiutancki skład - John Patitucci Electric Guitar Quartet współtworzą Brian Blade, Adam Rogers oraz Steve Cardenas.

Niedawno słuchaliśmy Johna Patitucciego i Briana Blade'a przy okazji koncertu Wayne Shorter Quartet w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, dziś z niecierpliwością czekamy na najnowszy album "Brooklyn". Płyta to hołd, jaki Patitucci składa jednej z pięciu nowojorskich "boroughs", gdzie się urodził i dorastał. To tu, w elektryzującym i zróżnicowanym Brooklynie odkrywa dawne wspomnienia i znajduje nowe inspiracje. To pierwszy album, który muzyk wyprodukował i wydał samodzielnie nakładem utworzonej przez siebie oficyny Three Face Records (dystrybucją zajęła się The Orchard), pierwszy autorski od sześciu lat i czternasty jako lider bandu. Wydanie płyty zbiega się z filmem dokumentalnym o słynnym basiście, który ukaże się w drugiej połowie 2015 roku.

"Brooklyn" prezentuje gitaro-centryczne podejście do brzmienia. Utworzony niedawno John Patitucci Electric Guitar Quartet, którego trzon stanowią gitarzyści: Adam Rogers oraz Steve Cardenas pokazuje nowy kierunek poszukiwań lidera. Na nagraniach usłyszymy muzyka grającego na specjalnie zaprojektowanym dla niego przez firmę Yamaha instrumencie, który pozwoli mu połączyć miękkość brzmienia gitary elektrycznej i głębię basu. Osią składu jest znakomity perkusista, wieloletni przyjaciel Patitucciego z Wayne Shorter Quartet - Brian Blade.

John Patitucci zawsze był dumny ze swoich korzeni, nie zmienił tego nawet jego dwudziestoletni pobyt w Los Angeles , począwszy od lat siedemdziesiątych, gdy zasłynął jako muzyk studyjny u boku największych (Shorter, Corea, Hancock). "Ludzie mówili, ze jestem z Californii, ale zawsze odpowiadałem, że moje serce jest w Brooklynie, bo dla mnie to coś więcej niż miejsce".

Nie wszystkie utwory, który znajdą się na albumie będą nawiązywały do wcześniejszych inspiracji basisty. Otwierający płytę "The Search" ma ukazywać, jak dalece Patitucci może eksplorować swoje korzenie. Pojawią się również ślady fascynacji artysty muzyką zachodnioafrykańską, jak choćby w utworze "Dugu Kamaliemba", w oryginale nagranym przez malijską wokalistkę Oumou Sangaré.
Choć oficjalną premierę "Brooklynu" przewidziano na 12 maja, w sprzedaży album pojawi się 19 maja. Czekamy z niecierpliwością.

Tagi: