Jerry & Pelican System, Portico Quartet i Jack Wyllie, Malox na 11. Lublin Jazz Festiwalu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Kolejny dzień 11. Lubin Jazz Festiwalu przynosi trzy koncerty. o 18.30 w Piwnicy Centrum Kultury w Lublinie wystąpi grupa Jerry & Pelican System. Dalej, o 20.00 w Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie pojawi się Portico Quartet. Wreszcie, o 22.00 Piwnica Centrum Kultury w Lublinie gościć będzie trio Malox.

Jerry & Pelican System to grupa niezwykle utalentowanych, młodych muzyków, zafascynowanych jazzem. To głos młodego pokolenia, które chce wyznaczać nową drogę, bez sztywnych ram i ograniczeń. Głównym założeniem zespołu jest wykreowanie własnej muzyki, bazując na multigatunkowych kompozycjach lidera. Dobór muzyków pozwala na łamanie schematów, tworzenie nowych form i nowatorskich rozwiązań. Skład zespołu to artystyczne indywidualności. Muzycy występują na scenie w różnych formacjach i projektach: od free jazzu po popowe brzmienia. Współpracowali z takimi cenionymi artystami jak: Zbigniew Namysłowski, Aga Zaryan, Paulina Przybysz, Monika Borzym. Muzyka, którą tworzą dzięki swojej różnorodności, ale na podstawach muzyki jazzowej, staję się uniwersalna, łącząc przy tym najróżniejsze grupy odbiorców.

Portico Quartet, od początku swojej działalności jest jednym z najbardziej oryginalnych i niesamowitych zespołów na świecie, wytyczającym nowe szlaki na bezdrożach Jazzu. W ich muzyce wyczuwalne są echa jazzu, muzyki elektronicznej, muzyki ambientowej i minimalizmu, dzięki czemu grupa stworzyła własne niepowtarzalne, wręcz filmowe i ikoniczne brzmienie. Zespół jako jeden z nielicznych w swoim instrumentarium używa stosunkowo nowy twór – Hang, który łączy w sobie dynamikę perkusji oraz melodyjność cymbałów.  Portico Quartet może pochwalić się bogatym doświadczeniem scenicznym, jak również zarejestrował cztery albumy studyjne: „Knee-Deep in the North Sea” w roku 2007, „Isla” w 2010 r., „Portico Quartet” w 2012 r. a po przerwie w działalności kwartetu, która trwała kilka lat, grupa w sierpniu 2017 roku wydała swój czwarty studyjny album „Art In The Age of Automation” w wytwórni Gondwana Records , z wyprzedzającym swoje czasy indyjsko-jazzowym, elektronicznym i zaskakującym brzmieniem . Płyta została okrzyknięta najprawdopodobniej najlepszym albumem zespołu, jednocześnie dostarczając zarówno powrotu do ich hipnotyzującego brzmienia, jak i świeżych nowych dźwięków w nowej muzyce. Obecnie zespół pracuje nad nowym materiałem muzycznym, którego część będzie można usłyszeć podczas koncertu w Lublinie.

Malox to szalone, energiczne avantjazzowe trio pochodzące z Izraela. Powstało w 2008 roku, a na swoim koncie ma trzy albumy studyjne: „One day”, „Polka for Punks” i „Gaza trip”. Występowało w wielu miejscach na świecie. W Polsce wystąpi po raz pierwszy. Malox daje słuchaczom surowe wrażenia muzyczne w najlepszym wydaniu: wirtuozerską muzykalność, taneczne, ale złożone kompozycje i energię, która potrafi przenosić góry tylko na trzech osobach! Przechodząc od folku do progresywnego jazzu, poprzez improwizację i chwytliwe melodie, Malox przekona nawet najbardziej konformistycznego słuchacza wprowadzając go w plemienny trans.

Tagi: